Spacer z noworodkiem zimą – jak się do niego przygotować?

spacer z noworodkiem

Urodzenie dziecka zimą wielu matkom wydaje się niektórym matkom wyrokiem skazującym je na całe dni siedzenia w domu. Jednak należy pamiętać, że również i zimą mamy możliwość zabrania noworodka na ożywczy spacer. Jeżeli zachowamy przy tym zdrowy rozsądek, wcale nie musi być to dla dziecka niebezpieczne, a nawet może stanowić dla niego przydatną okazję na oswojenie się z naszym chłodnym klimatem. Dzięki temu artykułowi będzie można dowiedzieć się, jak można przygotować się na taki spacer.

Jak do tego podejść?

Pierwszym „ćwiczeniem” dla noworodków, które chcemy przygotować na zimowy spacer jest tak zwane „werandowanie”. Wówczas ułożone w wózku ubieramy dziecko w cały zestaw zimowych ciuszków i otwieramy okno, sprawdzając w jaki sposób reaguje na zimno. Aby sprawdzić, czy ubranko nie jest za zimne ani za gorące, dotykamy karku dziecko. Oczywiście nie powinniśmy na początku wystawiać dziecka na mróz zbyt długo i ćwiczenie to z początku nie powinno trwać dłużej niż kilka minut, choć każdego dnia będziemy je nieco wydłużać. Ćwiczenia te uskuteczniamy mniej więcej do trzeciego tygodnia od narodzin dziecka.

Jeśli chodzi zaś o same spacery, zasada jest bardzo podobna, a więc wyjścia z dzieckiem należy stopniowo przedłużać. Oczywiście zimowe spacery nie mogą być tak długie jak letnie, ponieważ nawet w bardzo ciepłym ubraniu mogą stać się dla dziecka po jakimś czasie nadmiernym obciążeniem. Pierwszy spacer powinien trwać około dziesięciu minut, jednak z czasem możemy wydłużyć go nawet do godziny, oczywiście cały czas obserwując reakcje dziecka na niskie temperatury – podobnie jak przy „werandowaniu”, robimy to dotykając jego karku. Unikajmy też spacerów w temperaturach poniżej zera, ponieważ taka aura jest dla dziecka już zdecydowanie nadmiernie surowa.

Ochrona w trakcie spaceru

Zimowy spacer to oczywiście konieczność odziania dziecka w odpowiednio ciepłe ciuszki. Ubranka, o które musimy zadbać to:

– śpioszki
– kaftanik
– kombinezon
– czapeczka dobrze zakrywająca uszka
– rękawiczki

Uniwersalna zasada dotycząca ubierania małych dzieci w skrajnie niskich temperaturach: dziecko powinno nosić o jedną więcej warstwę ubrania niż dorosły. Wspominaliśmy tu już o ryzyku spocenia się dziecka i jeżeli zaobserwujemy, że jego kark stał się mokry, lepiej jest wrócić do domu niż na zewnątrz rozbierać dziecko. Niemowlę, które najpierw się spoci, a potem musi znosić chłód prawie na pewno się przeziębi. Jeśli chodzi o unikanie nagłych skoków temperatury, ważne jest też, by w trakcie spaceru nie odwiedzać wnętrz budynków takich jak na przykład sklepy: wtedy dziecko ma gwarantowaną karuzelę ciepło-zimno-ciepło-zimno.

Na pewno bardzo dobrym przygotowaniem na spacer z niemowlęciem zimą będzie użycie odpowiednich kosmetyków ochronnych, co powinniśmy zrobić na około kwadrans przed wyjściem na dwór. Na rynku dostępnych jest sporo kremów, które w bardzo dobry sposób ochronią dziecko przed mrozem. Oprócz kosmetyków warto też pamiętać o zabraniu na długie spacery kocyka lub śpiworka, które osłonią pociechę przed mrozem.

Dziękujemy stronie matfi.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*