Skuter – czyli idealne rozwiązanie na szybki dojazd do pracy

skuter

skuterEkonomiczny, modny i wygodny – czyli dojazd do pracy jednośladem. Przede wszystkim zajmuje to znacznie mniej czasu, rozładowuje korki i co najważniejsze, oszczędzamy! Skuter pali znacznie mniej niż samochód, co jest istotne w zatłoczonych miastach. Ogromnym plusem jest także łatwe parkowanie.

24 sierpnia w życie weszła nowa ustawa mówiąca o kierujących pojazdem jednośladowym. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od trzech lat, mają możliwość poruszać się motocyklami o pojemności do 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Dotyczy to motocykli zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Jeszcze do niedawna prawo jazdy kategorii B uprawniało wyłącznie do poruszania się pojazdami, których pojemność silnika nie przekraczała 50 cm3. Taki pojazd musiał również nie przekraczać prędkości 45 km/h.

Jaki model wybrać, aby jednoślad spełnił nasze oczekiwania?

Na rynku sporo jest modeli spełniających wymóg ustawy. Ich dużą zaletą jest to, że są one stosunkowo niedrogie i wystarczająco zwrotne, aby umożliwić sprawny przejazd w porannym i popołudniowym ruchu. Obecnie można na ulicach zaobserwować zwiększony ruch jednośladów na ulicach. Najczęściej są to skutery, motocykle sportowe, enduro czy choppery. Warto zastanowić się nad zakupem takiego skutera po sezonie, ponieważ ceny są znacznie niższe, a podczas zimny można skutecznie przygotować pojazd do eksploatacji. Nic na siłę! Zanim wybierzemy odpowiedni typ i model jednośladu warto poradzić się fachowca, który precyzyjnie określi, do czego dany pojazd będzie nam służył. Na początku warto się zastanowić czy będziemy poruszać się nim po innych trasach, czy tylko chcemy dojechać nim do pracy. Zaleca się aby zainwestować w odzież motocyklową oraz niezbędne akcesoria, nawet jeżeli nasz dojazd do pracy trwa krótko. Podczas podróżowania nie należy zapomnieć o podstawowych akcesoriach, takich jak kask, odpowiednie gogle chroniące oczy, buty, rękawice oraz kombinezon. Jeśli zostawiamy nasz jednoślad na dłuższy czas, warto zainwestować również w zabezpieczenie antykradzieżowe.

A może tak motocykl z drugiej ręki?

Większość z nas przed zakupem, rozważa pomysł kupna jednośladu używanego. Na co zwrócić szczególną uwagę aby nie dać się oszukać? Jednym z najważniejszych elementów jest rama i to właśnie na nią należy zwrócić uwagę. Niefachowo naprawiona lub uszkodzona może stworzyć poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Lakier powinien być oryginalny, ponieważ samo „polakierowanie” zdradza wszelkie uszkodzenia. Warto również sprawdzić stan techniczny. Patrzymy, jak wyglądają elementy pojazdu, nie rezygnujmy również z jazdy próbnej, podczas której jesteśmy w stanie rzetelnie ocenić pracę silnika, stan łożysk w kołach oraz pracę instalacji elektrycznej. Jeśli nie jesteśmy ekspertami, warto zabrać ze sobą fachowca, który pomoże nam w dokonaniu wyboru. Trzeba pamiętać również o tym, że wygląd bywa złudny i nawet najstarszy, niedziałający pojazd przygotowany do sprzedaży może lśnić.

Artykuł powstał we współpracy z Honda Plaza

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*