Na co się zdecydować – na kuchenkę gazową czy elektryczną?

Na co się zdecydować

Wybór kuchenki do kuchni to jedna z podstawowych czynności podczas urządzania czy też remontowania domu lub mieszkania. W dzisiejszych czasach nie do pomyślenia jest życie na dłuższą metę bez takiego sprzętu. Jeżeli masz dylemat i nie wiesz na co się zdecydować, poznaj wady i zalety poszczególnych rodzajów kuchenek i wybierz świadomie!

Kuchenka elektryczna (indukcyjna)

Idąc z postępem czasu, wydawałoby się, że elektryczna kuchenka to wybór oczywisty. Czy na pewno? Na rynku znajdziemy trzy rodzaje kuchenek tego typu: z elektryczną i ceramiczną płytą grzejną, a także indukcyjną. W niniejszym artykule skupimy się na kuchence indukcyjnej, gdyż jest obecnie najbardziej popularna, a ponadto jest nowoczesna i najładniej się prezentuje. Decydując się na kuchenkę elektryczną, najczęściej wybieramy właśnie taką z płytą indukcyjną.

Niezaprzeczalną zaletą kuchenki indukcyjnej jest sposób jej grzania, czyli zastosowanie zjawiska tak zwanej indukcji elektromagnetycznej. W dużym skrócie oznacza to, że ponad 90% wytwarzanej energii jest przekazywane do potrawy. Czas potrzebny na gotowanie jest dużo krótszy, gdyż ciepło wytwarza się bezpośrednio na dnie garnka czy patelni. Jest bezpieczna w użytkowaniu, szybko stygnie po skończeniu przyrządzania potraw. Łatwo ją także utrzymać w czystości, nie spala garnków.

Kuchenka indukcyjna nie jest jednak wolna od wad. Pierwszą z nich jest jej cena: jest dwu-, a nawet trzykrotnie droższa od kuchenki gazowej. Wysoka technologia wymaga odpowiednich rozwiązań, dlatego będziemy zmuszeni do kupna specjalnych garnków stworzonych ze stali ferromagnetycznej. Kuchenka indukcyjna jest podatna na awarie. Co więcej, nie możemy zapominać o rzeczy oczywistej – gdy w domu/mieszkaniu zabraknie prądu, nie będziemy w stanie nic na niej ugotować.

Kuchenka gazowa

Kuchenka gazowa jest przede wszystkim dużo tańsza w eksploatacji od jakiejkolwiek kuchenki elektrycznej, a także sama w sobie kosztuje o wiele mniej. Ponadto nie ulega częstym awariom, stąd można z niej korzystać przez bardzo długie lata. Wiele osób uważa, że przygotowywane na niej potrawy są po prostu smaczniejsze. „Można z niej korzystać dosłownie wszędzie – gdy mieszkanie nie posiada odpowiednich przyłączy, bez problemu można zaopatrzyć się w mobilną butlę gazową i podłączyć ją do kuchenki” – tłumaczy pracownik firmy Amerigas i dodaje: „wbrew powszechnej opinii nie stanowi zagrożenia, o ile odpowiednio się z niej korzysta i dba o jej bezpieczne użytkowanie”.

Do jej wad zaliczyć można dłuższy czas gotowania niż w przypadku kuchenek elektrycznych oraz możliwość osiadania na niej osadów z tłuszczu podczas gotowania, co sprawia, że jest trudniejsza do utrzymania w należytej czystości.

Co wybrać?

Decyzja, jaką kuchenkę wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od twoich możliwości oraz preferencji. Pamiętaj, że urządzenie ma ci służyć przez długie lata. Z tego też względu przeanalizuj wszystkie za i przeciw, zanim podejmiesz ostateczne postanowienie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*