Serce mamy tylko jedno

serce mamy tylko jedno

Badania profilaktyczne, to badania, które powinniśmy wykonywać regularnie, żeby we wczesnym stadium choroby móc podjąć działania, które całkowicie uchronią nas od niekorzystnych zmian w organizmie. Mogą one nic nie wykazać – to dobra informacja- lecz w momencie, gdy wyniki będą niepokojące, pozwoli to na szybko reakcję, co w niektórych przypadkach chorób jest bardzo ważne.

Jeśli podejmujemy się badań, to zazwyczaj idziemy w kierunku pomiarów wysokości cholesterolu, cukru czy badań krwi. Jeśli chodzi o nasze serce i naczynia krwionośne, czyli trzecie wymienione przeze mnie ukierunkowanie profilaktyczne, to tutaj wymienić możemy kilka rodzajów postępowania, które praktykują lekarze. Do najbardziej popularnych badań zalicza się:

– próbę wysiłkową
– echo serca
– badanie na holterze ciśnieniowym

Kardiochirurgia to zabiegi na sercu i naczyniach krwionośnych. Są to działania niezwykle delikatne, wymagające profesjonalnej wiedzy, najczęściej wykonywane przy znieczuleniu czy pod narkozą. Specjaliści w tej dziedzinie muszą mieć dostęp do specjalistycznego sprzętu oraz muszą pracować w warunkach, które pozwalają na tak delikatne zabiegi, jakim poddawany jest pacjent. Kardiochirurgia to nic innego jak odmiana chirurgii, która wymaga niezwykłej precyzji i lat praktyki.

Jednym z badań profilaktycznych jakie wymieniłam powyżej, była próba wysiłkowa, podczas której monitoruje się zmieniający się pod wpływem wysiłku zapis EKG. Test można uznać za zakończony gdy:

– zostanie osiągnięta częstość akcji serca przewidziana dla danego wieku pacjenta
– pojawią się dolegliwości wskazujące na nieprawidłowości, np. zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego, wyczerpanie fizyczne czy wystąpienie bólu wieńcowego
– pojawią się niepokojące zmiany w zapisie EKG

Badanie wysiłkowe wykonywane jest zazwyczaj na bieżni ruchomej lub cykloergometrze rowerowym. Jeśli chodzi o bieżnię, to pomiar wykonywany jest w oparciu o zmianę szybkości ruchu taśmy oraz kąta jej nachylenia. Rowerek natomiast to nic innego jak pedałowanie, które odbywa się ze zmianą obciążenia.

Echo serca natomiast, jest badaniem które w przeciwieństwie do próby wysiłkowej wykonuje się w spoczynku. Klatka piersiowa pacjenta ma bezpośredni kontakt ze specjalnym aparatem, który przykładany do skóry, pozwala śledzić na monitorze nasze serce. Badanie powala na określenie budowy tego narządu jak i w sposób wysoce precyzyjny może sprawdzić jego pracę. Całość trwa jakieś 30-60 minut, przy czym sama projekcja nie jest jednorazowa, lecz przenoszona automatycznie na nośnik w celu późniejszej ekspertyzy.

Badanie przy użyciu holtera ciśnieniowego, to całodobowy monitoring ciśnienia tętniczego, które odbywa się w warunkach poza szpitalnych, a więc w warunkach życia codziennego. Urządzenie jest niewielkie, pozwalające na normalne funkcjonowanie i dla osób z zewnątrz całkowicie niewidoczne. Po upłynięciu doby, pacjent zwraca urządzenie, którego zapis analizowany jest przez lekarza przy pomocy służącego do diagnostyki ciśnienia, specjalnego oprogramowania.

Dbajmy o swoje zdrowie, aby nie musieć znaleźć się na stole kardiochirurga. Wykonywanie badań, w dużej mierze powoli zapobiec rozwijającej się nieprawidłowości. Serce mamy tylko jedno, więc dbajmy o nie tak, aby mogło bić nie tylko dla nas, ale także dla najbliższych nam osób.

Autorem powyższego artykułu jest autor strony kardiochirurgpoznan.pl, profesjonalny kardiochirurg z Poznania i doktor nauk medycznych.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*