Nie tylko ścianka, czyli ćwiczenia wspinaczkowe w domowym zaciszu

ścianka wspinaczkowa

Miłośnicy wspinaczki wysokogórskiej doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak intensywnych treningów wymaga ich ukochana wspinaczka. Jednak jeśli chodzi o ćwiczenia, które mają na celu wyrobienie konkretnych aspektów techniki wspinaczkowej, bardzo często pojawiają się poważne problemy natury praktycznej. Otóż najzwyczajniej nie każdy z nas ma czas, by regularnie odwiedzać ściankę, szczególnie jeżeli mieszkamy w pewnej odległości od dużego miasta. Istnieją jednak możliwości ćwiczenia wspinaczki w domowych warunkach, które opiszemy w tym artykule.

Po pierwsze koncentracja

Trening w domu może być dużym ułatwieniem, ale też wyzwaniem dla naszej dyscypliny. Kluczowe słowo to „koncentracja” – z jednej strony możliwość ćwiczenia we własnym tempie może ją ułatwić jej osiągnięcie, z drugiej zaś domowe warunki oznaczają dużo potencjalnie rozpraszających czynników. Domowe ćwiczenia wymagają więc właściwego podejścia, by osiągnąć odpowiedni poziom regularności. Musimy traktować je jak święty rytuał, wyznaczając sobie określone pory w tygodniu, które będą poświęcone wyłącznie domowemu treningowi. Można podejść do tego jako do przydatnego ćwiczenia dyscypliny, która w tak wymagającej dziedzinie jak wspinaczka jest na pewno kluczowa.

Nie zapomnij o planie

Ważne będzie ułożenie planu ćwiczeń, który równoważy domowe ćwiczenia z treningiem na ściance. Warto dokładnie określić, które ćwiczenia będziemy wykonywać w domu, a które na ściance, dzięki czemu czas spędzany na „profesjonalnych” ćwiczeniach będzie można wykorzystać jak najmądrzej. Pamiętajmy też o tym, że niestety ćwiczenia siłowe w domu nie zastąpią nam ścianki, gdzie będziemy mogli w pełni poświęcić się technice.

Jeśli chodzi o planowanie ćwiczeń, tutaj wraca też kwestia koncentracji – jeżeli będziemy mieć zaplanowaną nie tylko porę ćwiczeń, ale i ich przebieg, na pewno łatwiej nam będzie potraktować ćwiczenia odpowiednio poważnie i zmotywować się do nich. Jeszcze lepsze wyniki osiągniemy, jeżeli założymy sobie zeszyt treningowy, który pozwoli nam zapisywać nasze postępy. Dokładne śledzenie swojego rozwoju jest niezbędnym elementem zwiększania umiejętności w tak niełatwej dyscyplinie!

Niezbędny sprzęt

Domowe ćwiczenia wiążą się z koniecznością inwestycji w sprzęt. Jedną kwestią jest jednak jego zakup, drugą zaś jego montaż – będzie trzeba znaleźć w mieszkaniu kilka miejsc, w których będzie można wywiercić parę dziur nad drzwiami. Wśród elementów, które są potrzebne do domowego treningu na wysokim poziomie znajdują się:

– drążek
– taśmy do ćwiczeń
– piłka do ćwiczeń potrzebna do ćwiczenia równowagi
– chwytotablica
– campus – można stworzyć domową wersję tego narzędzia przykręcając nad drzwiami dwie listwy tej samej szerokości

Kompletowanie i montowanie sprzętu do domowych ćwiczeń wymaga nieco środków i czasu, jednak na pewno w końcu się opłaci, biorąc pod uwagę fakt, że pozwoli nam to ograniczyć wizyty na ściance! Pamiętajmy o tym, by sprzęt był dostosowany do naszych obecnych umiejętności – w przeciwnym wypadku sprzęt może okazać się nietrafioną inwestycją.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona elcap.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*