Czy schody i parapety muszą szpecić ogród?

kamienne schody w ogrodzie

Schody i parapety to bardzo niedoceniana przestrzeń. W wielu domach są one mocno zaniedbane, a przecież istnieje mnóstwo możliwości, na ich interesujące ozdobienie.

Parapety – możliwe aranżacje

Generalnie, sposoby ozdabiania parapetów należy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to wykorzystanie roślin, a drugi, to ozdobienie bez wykorzystania roślin.

Roślinność na parapecie

Jeśli chodzi o rośliny, jest kilka sposobów, w jaki mogą one ozdobić parapet. Z pewnością, najczęściej wykorzystuje się skrzynie z kwiatami. Muszą one być ciężkie i bardzo wytrzymałe. Z tego też względu, zwykle skrzynie na parapetach są wykonane z materiałów metalowych. Niemniej jednak, również drewniane skrzynie mogą być ciekawym pomysłem.

Niestety, ze skrzyniami jest taki problem, że są szerokie i po prostu potrzebują dużo miejsca. Dlatego właśnie, nie zawsze jest możliwe umiejscowienie ich na parapetach. Czasem bowiem parapety są wąskie, przez co zmieścić mogą się na nich jedynie donice. Czy jednak donice w tym miejscu to dobry pomysł? Niestety raczej nie, gdyż niewiele trzeba, aby mała doniczka została przewrócona. Jest to po pierwsze bez sensu z tego względu, że po prostu szkoda niszczyć rośliny. Po drugie, spadająca donica może być zagrożeniem dla kogoś, kto akurat przechodzi obok domu.

doniczki na parapecie

Skrzynie zwisające z parapetów

Wydaje się, że alternatywą dla skrzyń stojących na parapetach są te, które z nich zwisają. Niewątpliwie, można je zamontować nawet wtedy, gdy przy oknach w ogóle nie ma parapetów. Jest to zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie.

Warto też zwrócić uwagę na to, że często występuje poważny problem z podlewaniem roślin znajdujących się w stojących skrzyniach. Rzecz w tym, że po prostu uniemożliwiają one otwarcie na oścież okna. Nie musi stanowić to kłopotu, jeżeli istnieje możliwość podlewania kwiatów z zewnątrz. Jeśli jednak nie ma takiej opcji, lepiej wybrać właśnie wspomniane skrzynie wiszące, gdyż w żaden sposób nie powinny one raczej uniemożliwiać otwarcia okna.

Roślina pnąca

Niewątpliwie, jakimś rozwiązaniem jest też roślina pnąca na parapecie. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że przy pomocy rośliny pnącej można w zasadzie ozdobić całe okno. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby roślina pokryła również ramy okna. Jednakże, przy tego typu roślinach jest dość dużo pracy. Wynika to z tego, że bardzo często pojawia się konieczność ich przycinania. Wynika to z tego, że jeśli roślina pnąca zbyt intensywnie wyrośnie, to zasłoni całe okno i w pomieszczeniu zapanuje ciemność.

sloiki z kwiatami na parapecie

Co jeśli nie rośliny?

Oczywiście, jak już wspomniano, parapety można ozdabiać również na inne sposoby, niekoniecznie przy pomocy jakichkolwiek roślin. Przede wszystkim, po prostu można pomalować parapet na jakiś wyrazisty, najlepiej jasny kolor. Warto jednak pamiętać, iż nie powinien on być w kontraście do koloru okiennic. Jeśli okiennice są białe, co ma miejsce bardzo często, nie ma żadnego problemu, gdyż w zasadzie każdy kolor parapetu jest wtedy dobry. Jeśli jednak okiennice są w innym kolorze, trzeba być bardziej ostrożnym przy wyborze barwy parapetu.

Schody – jak je zagospodarować?

Jeśli chodzi o schody, wydaje się, że istnieje jeszcze więcej możliwości ich zagospodarowania niż w przypadku parapetów. Również można wykorzystać rośliny lub coś innego.

schody na ogrod

Jak roślinność może ozdabiać schody?

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ozdabianie schodów roślinnością zdają się być zdecydowanie donice ogrodowe. Sprawdzają się one świetnie, jednakże mają również pewne ograniczenia. Przede wszystkim chodzi o to, że jeśli schody są bardzo wąskie, to prawdopodobnie donice się na nich nie zmieszczą. Nie ma też sensu wpychanie ich tam na siłę, jeśli mają zagrodzić przejście.

Niemniej jednak, często udaje się postawić na schodach okrągłe donice. Ważne jest, aby odpowiednio je dobrać pod kolor schodów. Należy też na pewno zwrócić uwagę na to, aby pasowały do innych elementów ogrodu, takich jak pozostałe rośliny, czy też drzwi oraz ściany domu. Dobrze jest, jeśli schody stanowią całość razem z donicami. Chodzi o to, aby kolory i wzory na donicach były podobne do tych na schodach.

schody na ogrod z kamienia

Roślinność nie jest jedynym rozwiązaniem

Z pewnością, roślinność to nie jedyne rozwiązanie, jeśli chodzi o ozdobę schodów. Popularne jest również montowanie nowoczesnych, ciekawych architektonicznie poręczy przy schodach. Oczywiście, często montuje się je ze względów praktycznych. Jednakże, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie ozdabiały one schody i całe wejście do domu.

Warto też zauważyć, że poręcz nie tylko sama może ozdabiać schody, ale również może być niejako podporą dla innych ozdób. Przede wszystkim chodzi tu o roślinność, jednak nie tylko. Na poręczy można bowiem porozwieszać rośliny, umieszczone czy to w donicach czy też w skrzyniach. Ponadto, również niewielkie rośliny pnące posadzone pod poręczą to całkiem niezły pomysł. W zimie natomiast, w okresie świątecznym, warto ozdobić poręcz migającymi, kolorowymi światełkami.

Co więcej, światło może ozdabiać schody przez cały rok. Jeśli tylko znajdzie się na to miejsce, warto postawić na stopniach lampiony, które będą zapalone wieczorami.

Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: (ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*