Samodzielna budowa mebli ogrodowych – czy to możliwe?

meble ogrodowe

Najcenniejszymi przedmiotami są te, które wytwarzane są samodzielnie. Dotyczy to również mebli ogrodowych, którym niepowtarzalność nadać może jedynie własnoręczne wykonanie.

Samodzielne urządzenie ogrodu od A do Z

Ambitni konstruktorzy-amatorzy nieraz porywają się na samodzielne urządzanie dosłownie całego ogrodu. Nie chcą kupować niczego gotowego, lecz wszystkie meble próbują wykonywać samodzielnie. Czasami może się to udać, jednak trzeba mieć naprawdę ogromne doświadczenie i dużo siły, aby być w stanie rzeczywiście skonstruować nawet te największe i przede wszystkim najbardziej skomplikowane drewniane meble ogrodowe.

O ile pewne meble mogą skonstruować jedynie konstruktorzy z dużym doświadczeniem, o tyle do stworzenia wielu mebli wystarczy podstawowa wiedza i odrobina fachowości. Najczęściej widywane w polskich ogrodach drewniane meble ogrodowe przygotowane samodzielnie przez właścicieli terenu to różne siedziska, takie jak krzesła i ławy oraz skrzynie i inne pojemniki.

meble ogrodowe

Wszystkie powyżej wymienione meble do ogrodu z drewna można wykonać z różnych typów drewna. Warto zauważyć, że wybór drewna również ma niebagatelny wpływ na to, jak trudne okazuje się ostatecznie jest skonstruowanie konkretnego mebla.

Siedziska charakteryzują się tym, że ich konstrukcja nie jest raczej uważana za zbyt skomplikowaną. Najtrudniejsze zadanie czeka konstruktora, który chce mieć w ogrodzie krzesła. Jeśli przy stole chce on siedzieć na tego rodzaju meblach to czeka go dużo pracy. O wiele łatwiej natomiast jest postawić przy stole ławę. Ponadto, zrobienie wystarczającej liczby ław zabiera mniej czasu. Przeważnie, wystarczy zrobić tylko dwie, które stawia się po dwóch stronach stołu. Jeśli upragnionymi drewnianymi meblami ogrodowymi są natomiast krzesła, trzeba zrobić ich o wiele więcej.

meble ogrodowe

Specyficznym zadaniem jest skonstruowanie zwyczajnej drewnianej ławki wolno stojącej. Najlepiej prezentuje się ona zdecydowanie wtedy, gdy posiada żeliwne elementy. Dlatego też, warto kupić żeliwne elementy takie jak podłokietniki czy nóżki i na ich podstawie skonstruować ławkę z drewna. Jednakże, nic nie stoi również na przeszkodzie, aby od początku do końca podczas budowy ławki używać tylko drewna. Jednego i drugiego rodzaju ławki to meble do ogrodu z drewna, które są relatywnie łatwe w budowie.

Coraz częściej spotykanymi meblami do ogrodu z drewna są również skrzynie, które pełnią rolę specyficznych szaf. Przede wszystkim ze względów estetycznych postawienie szafy w ogrodzie jest raczej nie na miejscu. przynajmniej jeśli chodzi o taką zwyczajną szafę pokojową. O wiele lepszymi meblami do ogrodu są więc skrzynie z drewna.

meble ogrodowe

W gruncie rzeczy, zrobienie takiej skrzyni ogranicza się do zbicia kilku desek. Jednakże, nie można konstruować jej w pośpiechu i niestarannie, gdyż nawet przy tak prostej czynności można popełnić błąd. W przypadku skrzyni błąd natomiast może spowodować duże straty, szczególnie w przypadku, gdy będą znajdowały się w niej jakieś wartościowe przedmioty.

Niektórzy konstruktorzy z naprawdę dużą ambicję próbują również zbudować leżak z drewna. Jednakże, leżaki to drewniane meble ogrodowe, które należą do tych najtrudniejszych w budowie. Skonstruowanie leżaka, tak aby był rzeczywiście wygodny, wymaga zdecydowanie bardzo zaawansowanej wiedzy fachowej. Skonstruowanie prostego leżaka na czterech nogach jest bardzo proste, ale leżak taki nie za bardzo się do czegokolwiek nadaje. Wygodny leżak, na którym faktycznie będzie można odpocząć musi albo być lekko pochyły, albo tez mieć regulowaną wysokość. Zrobienie takiego leżaka na pewno nie jest już takie proste jak zbicie krzesła z drewna.

meble ogrodowe

Dobre drewno to solidne meble

Wiedza jak obrobić drewno i jak zbić mebel jest niezbędna, aby meble do ogrodu z drewna które konstruuje się samodzielnie do czegokolwiek się nadawały. Jednakże, równie ważny jest wcześniejszy etap, czyli wybór odpowiedniego drewna. Przede wszystkim, zawsze trzeba mieć na uwadze to, jakiego rodzaju mebel się konstruuje i jakie ma być jego przeznaczenie .Dopiero kiedy zna się odpowiedzi na te pytania jest sens rozpocząć poszukiwania najlepszego możliwego drewna. Warto wymienić te drewna, które w naszym kraju konstruktorzy wybierają najczęściej do własnoręcznej budowy mebli ogrodowych, są to:

  • buk
  • dąb
  • jesion
  • teak
  • palisander

Pierwsze trzy wymienione drzewa powszechnie występują w Polsce, dlatego nie ma potrzeby importowania tego rodzaju drewna. Dwa ostanie natomiast są przedstawicielami drzew egzotycznych, z których uzyskuje się oryginalne drewno o bardzo interesującej strukturze i kolorze.

meble ogrodowe

Uważa się, że najłatwiejsze w obróbce z polskich drewien jest to z buku. Można z niego robić nawet te meble do ogrodu z drewna, które zawierają wiele niezwykle złożonych elementów, gdyż ich uzyskanie nie będzie niczym trudnym dzięki prostej obróbce. Zupełnie inaczej jest niestety z drewnem z dębu lub też z jesionu. Te typy drewna nie dają się już aż tak łatwo obrobić. Właściwie czasem, to jest z tym bardzo poważny problem. Jeśli chodzi o dąb, nie można w tym miejscu pominąć faktu, że w polskich ogrodach oprócz drewna z popularnego polskiego dębu nieraz spotkać możemy też to, które pochodzi z dębu amerykańskiego. Niewiele różni się on pod względem właściwości technicznych, jednak nieco większa różnica występuje w kwestii wyglądu.

Jeśli chodzi o egzotyczne drewno które zostało wyżej wymienione, to przede wszystkim popularnością w polskich ogrodach cieszy się teak. Nie jest on oczywiście aż tak często spotykany jak dąb czy buk, jednak Polacy coraz bardziej doceniają to drewno z lasów tropikalnych. Ważne jest rzecz jasna to, że z teaku można skonstruować drewniane meble ogrodowe, które będą służyły przez wiele lat. Bardzo istotne jest także to, że drewno to nie przemaka, więc świetnie nadaje się na przykład do stworzenia skrzyni, gdyż będzie skutecznie chroniło przez wodą jej zawartość. Jednak najistotniejsze dla wielbicieli drewna teakowego jest zwykle to, jak niezwykle atrakcyjnie, a przede wszystkim egzotycznie wygląda. Podobne właściwości ma również wspomniany palisander. Różni się jednak pochodzeniem, gdyż znaleźć można go zwykle jedynie w Ameryce Południowej, podczas gdy teak występuje na różnych kontynentach.

Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*