Rzeczoznawca obuwia – czym się zajmuje?

Rzeczoznawca obuwia

Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia zawodu rzeczoznawcy obuwia. Na czym dokładnie polega rola takiego człowieka? Przede wszystkim na ocenie zasadności reklamacji butów – w związku z tym, musi on posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Nie ulega przecież najmniejszej wątpliwości, że przyczyn pojawienia się wad danego obuwia może być bardzo dużo i niezbędny jest ktoś, kto umiejętnie odróżni zasadną reklamację od tej całkowicie bezpodstawnej.

Warto mieć świadomość, że wady obuwia mogą powstać nie tylko z winy klienta i właśnie to ma za zadanie określić rzeczoznawca obuwia. Interesuje go jednak najistotniejsza kwestia – czy jest możliwe, że klient otrzymał wadliwy towar. Tylko to jest rzeczywistą podstawą do przyjęcia reklamacji. Jeżeli klient wyszedł ze sklepu obuwniczego z odpowiednio wykonanymi butami, a wszelkie wady powstały z przyczyn mechanicznych, przyjęcie reklamacji jest niemożliwe.

Czy warto skorzystać z usług świadczonych przez rzeczoznawcę obuwia?

Należy zdawać sobie sprawę, że opinia wykwalifikowanego rzeczoznawcy obuwia może stanowić bardzo solidny i twardy argument podczas negocjacji ze sprzedawcą, który ma wątpliwości co do stosowności reklamacji. Ponadto, jego opinia nierzadko pozwala na znaczne zaoszczędzenie pieniędzy – ów opinia to błyskawiczna ocena szans na wygranie ewentualnej sprawy na sali sądowej.

Tym bardziej, że sama opinia rzeczoznawcy obuwia nie jest zbyt droga – zazwyczaj jej koszt wynosi nie więcej niż około kilkudziesięciu złotych. Oczywiście, nie oznacza to, że każdy rzeczoznawca obuwia podobnie ceni swe usługi, zatem dobrym rozwiązaniem może się okazać wcześniejsza konsultacja i uprzednie ustalenie należności.

Może się wydawać, że najbardziej kompetentną i wiarygodną osobą będzie rzeczoznawca wymieniony przez Inspekcję Handlową – jego opinie traktowane są jak opinie biegłego sądowego, przez co jest on jeszcze bardziej skuteczny.

Rzeczoznawca obuwia, czyli co dokładnie pomoże ustalić jego opinia

Oczywiście, rzeczoznawca musi być doświadczonym, wykwalifikowanym i kompetentnym ekspertem w danej dziedzinie, dlatego warto poprosić go o ustalenie kilku kluczowych kwestii. Przede wszystkim, warto zastanowić się, czy doszło do złamania warunków umowy. Poza tym, należy pamiętać o oszacowaniu ceny naprawy lub wymiany danego modelu obuwia, a także o oszacowaniu różnicy w wartości, jaka wynika z niezgodności obuwia ze stanem prawidłowym.

Warto mieć świadomość, że rzeczoznawcy obuwia zatrudnieni przez placówki handlowe mają możliwość dowolnej interpretacji przyczyn konkretnych wad. Historia zna wiele absurdalnych ekspertyz, dlatego w niektórych przypadkach konsultacja z bezstronnym rzeczoznawcą ma zbawienny wpływ na losy danej reklamacji.

Zawód rzeczoznawcy obuwia nie należy do najbardziej odpowiedzialnych, jednak nie ulega wątpliwości, że świadczone przez niego usługi mogą mieć bardzo duży wpływ na szybkość oraz sprawność procesu reklamacji. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń dotyczących uczciwości sklepu, warto skorzystać z kwalifikacji rzeczoznawcy obuwia i zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnej decyzji.

Portal Rzeczoznastwo.eu wsparł nas merytorycznie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*