Rozwój procesu automatyzacji a czynnik ludzki

proces automatyzacji

Automatyzacja jest to wykorzystywanie urządzeń do przetwarzania oraz gromadzenia informacji. Przechwytują one działania intelektualne, poznawcze jak i zarówno decyzje ludzi, które dotąd wykonywali oni w trakcie użytkowania obiektu oraz prac twórczych. W dzisiejszych czasach wykorzystujemy ją w wielu sektorach przemysłu, niestety zautomatyzowane procesy wymagają bardzo wysokich kosztów kapitałowych.

Podczas bezpośredniego produkowania wyrobu ostatecznego eliminuje ona pracę operatora, rozumiemy to jako substytuowanie czynności użytkowych na sprzęcie. Przy procesie zautomatyzowanym operator musi wziąć odpowiedzialność za konserwację, czyszczenie, a także reagowanie na problemy w jej pracy.

Nie ma przeszkód, aby podzielić ją na trzy podstawowe istniejące grupy procesów: ręczne – czyli manualne, ręczno-maszynowe – czyli mieszane oraz zautomatyzowane. Patrząc na to zestawienie jest możliwe wyszczególnienie pięciu poziomów automatyzacji. Pierwszym z nich jest tworzony wyłącznie przez procesy ręczne w tych operacjach produkcyjnych nie wykorzystuje się sprzętu do wyprodukowania wyrobu końcowego.

Dwa kolejne poziomy są procesami mieszanymi tak zwanymi ręczno-maszynowymi, w pierwszym z nich operator podejmuje i zatwierdza decyzję o uruchomieniu jak również zatrzymaniu urządzenia, a ponadto załadowuje i rozładowuje element do i z maszyny, a ona wykonuje cykl produkcyjny. W drugim zaś operator odpowiedzialny jest jedynie za załadowanie oraz wyładowanie materiału, a sprzęt rozpoczyna automatycznie i finalizuje cykl produkcyjny.

Poziom czwarty, a także piąty to procesy całkowicie zautomatyzowane. Operator tylko nadzoruje maszynę, przepływ materiału pomiędzy gniazdami jest ręczny. Piąty poziom są to procesy, w których wytwarzaniu wyrobu docelowego bezpośrednio bierze udział wyłącznie maszyna, operator tylko sprawuje kontrolę. Przepływ materiału pomiędzy gniazdami jest zautomatyzowany.

Z każdym rozwojem procesu poziomu automatyzacji, uczestnictwo człowieka w pracy jest coraz mniejsze, a robota użytkowa realizowana zostaje głównie przez specjalistyczny sprzęt. Obowiązkiem operatora jest nadzór sprawowany nad maszyną oraz czyszczenie, konserwacja, przezbrajanie maszyny i reagowanie na problemy w jej pracy.

Mimo, iż zautomatyzowane procesy produkcyjne zalewają rynek, czynnik ludzki nigdy nie zostanie wyeliminowany, ponieważ maszyna nigdy nie zastąpi człowieka w stu procentach. Pewnym jest, że dzięki wprowadzeniu tych automatycznych urządzeń podnosi się efektywność produkcji, precyzja, wydajność, jakość, a ponadto szybkość wytwarzania.

Bardzo liczy się to w dzisiejszych czasach, gdzie klient jest bardzo wymagający, a decyzje o realizacji projektów muszą być podejmowane w bardzo szybkim, czasem niemal natychmiastowym tempie. To proces nieodwracalny i bardzo szybko postępujący. Polska w rankingu znajduje się na dwudziestym piątym miejscu, daleko jej do czołówki, gdzie tymczasem numerem jeden została Korea Południowa, zaraz za nią Japonia, natomiast na miejscu trzecim Niemcy.

Portal Technologia-Automatyki.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*