Rozszerzanie diety niemowląt bez tajemnic

Rozszeranie diety niemowlaka to temat, który wielu rodzicom spędza sen z powiek. Nic dziwnego. Wprowadzanie nowych produktów to wielka zmiana w życiu dziecka, która niesie ze sobą wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule pokażemy ci jak przejść przez ten ważny dla rozwoju twojego dziecka etap i, omijając czyhające rafy, wypłynąć na spokojne wody, ciesząc się wraz z dzieckiem nowymi doświadczeniami.

Najważniejsze pytanie – kiedy rozpocząć?

Wśród pytań, na które warto sobie odpowiedzieć jest przede wszystkim to kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka. Tu z pomocą przychodzą zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika jednoznacznie, że wprowadzanie nowych produktów można rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Pamiętaj jednak: sześciomiesięczne dziecko jest jeszcze na tyle małe, że trudno mu będzie przyzwyczaić się nie tylko do nowych smaków i konsystencji jedzenia, ale i sposobu podawania. To bardzo ważne, by, zwłaszcza na początku, dać sobie i dziecku czas na oswojenie się ze zmieniającą się sytuacją dostosowując się do potrzeb i preferencji dziecka.

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlaka?

Skoro znamy już odpowiedź na pytanie od kiedy można bezpiecznie wprowadzać nowe produkty do diety niemowlaka, pojawia się kolejne, nie mniej ważne: w jaki sposób to przeprowadzić.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że na początku, czyli do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, nowe produkty są jedynie dodatkiem do diety naszego dziecka. W tym okresie podstawowym pokarmem nadal powinno myć mleko (mamy lub modyfikowane). Ważne jest, by pozwlić dziecku na próbowanie nowych produktów i poznanie przez to bogactwa smaków. Choć takie eksperymentowanie może budzić nasze obwy, dajmy dziecku swobodnie wybierać, nie zmuszajmy go i nie zniechęcajmy. Niech rozszerzanie diety będzie dla niego odkryciem różnorodności smaków, kolorów, konsystencji i faktur. Niech poznaje i odkrywa ten świat całym sobą.

Czy to już wszystko?

Wiemy już kiedy i jak. Czas zatem odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego.

Po ukończeniu szóstego miesiąca życia wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze niezawarte w mleku, czyli przede wszystkim: witaminy, żelazo i substancje mineralne. Dlatego pozostawanie a diecie mlecznej przestaje w tym wieku wystarczać do utrzymania prawidłowego rozwoju. W tym okresie układ pokarmowy dziecka staje się na tyle dojrzały, by możliwe było trawienie i wchłanianie substancji odżywczych z innych pokarmów niż mleko.
Te wszystkie zmiany zbiegają się w czasie z rozwojem fizycznym dziecka. W tym okresie dziecko uczy się żuć i ćwiczy umiejętności motoryczne. Dzięki temu, po krótkim okresie podawania dziecku papek, możemy zacząć zachęcać je do samodzielnego jedzenia.

Pamiętajmy, że rozszerzanie diety to okres niezwykle ważny w życiu naszego dziecka. W tym czasie nie tylko poznaje ono nowe smaki, ale także kształtuje swoje preferencje, które, w przyszłości, będą rzutować na nawyki żywieniowe, a zatem na całe zdrowie i życie. Dlatego warto zadbać by ten etap przebiegał spokojnie i bez zakłóceń, by nasze dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here