Jak rozpoznać i leczyć choleostazę w ciąży?

Co to jest choleostaza

Co to jest choleostazaUciążliwy świąd dłoni i stóp, nasilający się wieczorem? Objawy utrzymują się dłużej niż 4 dni? Zgłoś się do lekarza. To pierwsze symptomy choleostazy ciążowej. Nie bagatelizuj objawów! Choleostaza może być przyczyną przedwczesnego porodu, zagraża zdrowiu i życiu matki oraz nienarodzonego dziecka. Jak zdiagnozować i leczyć choleostazę, by doczekać szczęśliwego rozwiązania, dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest choleostaza?

Choleostaza (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, WCC) to wewnątrzwątrobowy zastój żółci. Przyczyną schorzenia jest wysoki poziom hormonów – estrogenów i progesteronu – w ostatnim trymestrze ciąży. Osłabiona wątroba ciężarnej nie radzi sobie z wysokim stężeniem hormonów płciowych. Choleostaza występuje u około 4 proc. ciężarnych kobiet w Polsce.

Kto narażony jest ma wystąpienie choleostazy? Kobiety, u których wstępują skłonności rodzinne, cierpiące na nadwagę i otyłość, prowadzące ciężką, tłustą, kaloryczną dietę, przyjmujące wcześniej duże ilości leków, w tym antykoncepcję hormonalną.

Jak rozpoznać choleostazę?

Pierwszym symptomem choleostazy jest uciążliwy świąd dłoni oraz stóp, który nasila się wieczorem. Mogą wystąpić nudności, wymioty, zmniejszony apetyt. Skóra może nabrać lekko żółtawy odcień. Objawy zwykle pojawiają się około 30 tygodnia ciąży, czasem już w 25 tygodniu, kiedy stężenie hormonów – progesteronu oraz estrogenów – osiąga najwyższy poziom.

Nie lekceważ objawów. Czym prędzej zgłoś się do lekarza, który zleci badanie krwi i wykonanie tzw. próby wątrobowej – oznaczenie poziomu enzymów. Oto wskaźniki, które zostaną oznaczone w badaniu:

  • ASPAT, norma: 5–38 U/L
  • ALAT, norma: 5–40 U/L
  • Fosfataza alkaliczna (ALP, Falk, FAL), norma: 20–70 U/L
  • Bilirubina całkowita, norma: 0,20–20 mg/dl

Leczenie choleostazy

Zwykle ze względu na bezpieczeństwo matki oraz dziecka, lekarz zaleci pobyt w szpitalu, gdzie stale będzie monitorowany stan ciężarnej oraz tętno płodu i w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zespół lekarzy podejmie decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Leczenie choleostazy polega na podawaniu leków rozrzedzających żółć i umożliwiających jej odprowadzanie z dróg żółciowych. Zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety, unikanie tłustych potraw, które mogą nasilać objawy choroby.

Objawy choleostazy ustępują zaraz po porodzie.

Poród

Zdarza się, że ze względu na bezpieczeństwo ciężarnej, lekarze podejmują decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego bądź wcześniejszym wywołaniu porodu. Choleostaza pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży, gdy płód jest już rozwinięty i zdolny do samodzielnego życia. Jeśli stan ciężarnej po włączeniu leczenia ustabilizuje się, istnieje duża szansa na donoszenie ciąży i poród w terminie.

Artykuł napisany przez zespół BabysDream.pl

[Głosów:3    Średnia:4/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*