Rodzaje tkanin artystycznych

tkanina artystyczna

tkanina artystycznaTkaniny towarzyszą nam całe życie, w swoich wielu wcieleniach. Ubrania, pościele, obrusy, ręczniki to jednak zaledwie część wyrobów włókienniczych, zwykle są to zresztą wytwory przemysłowe. Znacznie ciekawsze, choć o wiele mniej popularne, są wyroby artystyczne, tkane w całości ręcznie. Rodzajów tkanin artystycznych jest sporo, począwszy od najprostszych pasiastych chodników aż po skomplikowane wzory perskich dywanów i francuskich arrasów.

Tkanina to produkt tkany na krosnach, powstający na skutek wzajemnego przeplatania nitek osnowy i wątku. Tkaniny różnią się od sobą rodzajem splotu, jak został użyty do ich wykonania. Tkaniny artystyczne powstają podczas tkania ręcznego, w którym możliwości są dużo bardziej zróżnicowane. Sama technologia wyrobu tkanin artystycznych jest bardzo prosta i właściwie pozostała niezmienna od stuleci. Proste drewniane krosna, a nawet zwykłe ramy z haczykami, grzebyk lub widelec – oto narzędzia, które w zupełności wystarczą do stworzenia interesującej tkaniny artystycznej.

Rodzaje tkanin artystycznych

Tkaniny artystyczne dzielą się na dwie zasadnicze grupy, które różnią się zarówno stosowanym splotem jak i bogactwem wzornictwa. Pierwszą z nich tworzą tkaniny ludowe, do których zalicza się pasiaki, chodniki, kapy i maty. Grupa druga to tkaniny artystyczne, w których wyróżnić należy przede wszystkim kilimy płochowe i kilimy grzebyczkowe.

Tkaniny ludowe to zazwyczaj wykonywane w domu na użytek własny tkaniny ozdobne. Pasiaki i chodniki służą najczęściej do zawieszenia na ścianie, podobnie jak maty. Kapy używane są jako narzuty. Ich wzornictwo najczęściej opiera się na poprzecznych lub podłużnych matach. W Polsce najbardziej znanym tego rodzaju wyrobem są tradycyjne kilimy łowickie.

Tkaniny artystyczne z kolei odznaczają się większym stopniem skomplikowania, tak podczas ich wykonywania jak i osiągniętym w ten sposób efektem końcowym. Tkaniny tego rodzaju to gobeliny, służące do zawieszania na ścianach. Najbardziej zaawansowanymi formami są w tym wypadku perskie dywany i arrasy.

Najbardziej znane tkaniny artystyczne

Dywany perskie są najbardziej znanymi na świecie tkaninami dekoracyjnymi. Tkane ręcznie z wełny lub jedwabiu na osnowie bawełnianej bądź wełnianej, są prawdziwymi dziełami sztuki. Technika ich wytwarzania pozostaje niezmienna od XVI wieku, choć oczywiście wcześniej również były wytwarzane na terenie Persji. Wzmianki o pochodzących z tamtego rejonu świata tkaninach ozdobnych można znaleźć już u starożytnych Greków i Rzymian. Najlepszym dowodem uznania dla tego rodzaju tkanin może być fakt, że od 2010 roku zostały one wpisane na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Dywany pochodzące z Persji cieszyły się i nadal cieszą wielkim uznaniem na całym świecie, mimo iż ich ceny nie należą do najniższych.

Arrasy są z kolei tkaninami artystycznymi, które wywodzą się z Francji, z miasta o tej samej nazwie. Technika ich wyrobu jest dość skomplikowana, wiąże się to z koniecznością odwzorowania obrazu, który wcześniej artysta malował na kartonie. Dodatkowym wyróżnikiem arrasu spośród innych gobelinów jest fakt stosowania nici metalowych, zazwyczaj srebrnych i pozłacanych srebrnych. Stosowanie tak drogich materiałów i skomplikowanego sposobu wytwarzania sprawiły, że arrasy były dobrem niezwykle cennym, na zakup którego pozwolić mogli sobie jedynie najbogatsi. W naszym kraju najbardziej znanymi arrasami pozostają te umieszczone na Wawelu za panowania króla Zygmunta II Augusta. Podziwiać można je po dziś dzień, 138 arrasów skupione jest w kilka różnych serii – biblijną, krajobrazową i herbową.

Tkaniny artystyczne nadal pozostają chętnie wybieranym przez konsumentów elementem dekoracyjnym. Dzisiejszy rynek jest tak bogaty, że wybór z całą pewnością nie będzie sprawą łatwą. Zawsze jednak najważniejszym kryterium będą indywidualne gusta nabywcy.

Artykuł został przygotowany przez firmę Wyjatkowaposciel.pl specjalizującej się w sprzedaży pościeli, kołder, narzut, obrusów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*