Rewolucja w leczeniu żółtaczki

żółtaczka

żółtaczkaWątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka, a zarazem jeden z najważniejszych narządów. Odgrywa istotną rolę w wielu procesach. Funkcje wątroby nie ograniczają się tylko do udziału w trawieniu pożywienia. Oprócz tego gromadzi zapasy ważnych składników odżywczych oraz bierze udział w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Co ciekawe, posiada zdolności do naturalnej regeneracji. Wyjątkiem są sytuacje, gdy nastąpi trwałe uszkodzenie tego narządu. Może do tego doprowadzić żółtaczka (wirusowe zapalenie wątroby), jeśli nie zostanie wykryta na wczesnym etapie.

Wyróżnia się kilka typów żółtaczki. Do najczęściej występujących zaliczają się: A, B i C. Przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu A lub B skutecznie chroni szczepionka. Typ C do niedawna uznawany był za poważne zagrożenie epidemiologiczne, a na dodatek chorobę nieuleczalną. Przełom nastąpił w połowie 2014 roku, kiedy potwierdzono skuteczność nowej terapii.

Od tej pory główny problem stanowi fakt, że wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, że choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu C. To choroba, która w większości przypadków przebiega w ukryciu. Nie daje żadnych objawów albo bardzo ogólne takie jak zmęczenie, pogorszenie nastroju czy bóle mięśni. Mało kto domyśli się, że mogą one wskazywać na problemy z wątrobą. Tymczasem wirus powoli rozprzestrzenia się na kolejne komórki narządu. W efekcie tego po latach pojawia się marskość wątroby lub rak. Tylko u nielicznych osób krótko po zakażeniu pojawiają się objawy, dzięki którym szybko można wykryć chorobę i zapobiec groźnym następstwom.

Jak dotąd nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zarażeniem się żółtaczką typu C. Nie pozostaje nic innego, jak zachowanie ostrożności w określonych sytuacjach. Wirus może wniknąć do organizmu nie tylko w czasie transfuzji krwi czy poważnej operacji chirurgicznej. O wiele liczniejsze są przypadki osób, które zaraziły się podczas prostych zabiegów takich jak zastrzyk czy pobranie krwi. Ponadto do zakażenia może dojść w gabinecie stomatologicznym, u kosmetyczki, w trakcie wykonywania tatuażu czy przekłuwania różnych części ciała. Dlatego trzeba zwracać uwagę na to, czy narzędzia stosowane do przeprowadzania zabiegów są jednorazowe.

Pojawienie się nowych leków to prawdziwa rewolucja w leczeniu żółtaczki. Dotychczas chorzy stosowali terapię z interferonem, która była mniej skuteczna, trwała długo i na dodatek wywoływała przykre objawy, takie gorączka czy bóle mięśni. Nowe leki, już bez interferonu, przyjmuje się doustnie. Zwykle kuracja nimi trwa krócej niż pół roku. Zaletę stanowi też brak jakichkolwiek skutków ubocznych. Leki działają skutecznie bez względu na to, czy chorobę wykryto wcześnie, czy przeszła już w fazę zaawansowaną. Dzięki tej nowoczesnej terapii żółtaczka typu C to pierwsza choroba przewlekła, którą da się całkowicie wyleczyć. Dziś, gdy nowe leki są już dostępne dla chorych, najważniejszym zadaniem jest poprawa wykrywalności zachorowań. Pozwoli to zarówno zmniejszać liczbę osób zakażonych, jaki liczbę tych, którzy zmagają się z groźnymi dla życia powikłaniami wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Dziękujemy portalowi TwojaMedica.pl za współpracę merytoryczną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*