Przywróć ukochanym meblom dawny czar, czyli sposoby na renowację mebli drewnianych

renowacja mebli drewnianych

Prawie każdy z nas posiada w mieszkaniu meble drewniane. Często są meble, które towarzyszą nam od wielu dekad, jednak cały czas posiadają niesamowity urok charakterystyczny dla prawdziwej klasyki. Okazuje się przy tym, że nawet meble, które jak mogłoby się wydawać są już od dawna wysłużone mogą zostać poddane renowacji, dzięki której znowu zaczną czarować. W tym artykule opiszemy, w jaki sposób można to zrobić!

Przygotowania

Przed nałożeniem nowej powłoki musimy odpowiednio przygotować drewno. Niezbędne do tego będą:

– papier ścierny – przyda się do szlifowania powierzchni mebli przed nałożeniem nowej powłoki

– szpachla do drewna – za jej pomocą usuniemy ubytki i rysy w drewnie

Dopiero na odpowiednio przygotowane meble będziemy mogli bezproblemowo nałożyć nowe powłoki. Do wyboru mamy lakiery, oleje i woski oraz lakierobejce. Każda z nich posiada unikalne zalety i wady, które omówimy poniżej. Posiadając te wiedzę, można bez trudu wybrać preparat, którego właściwości najbardziej nam odpowiadają.

Lakier

Zaletą lakierów jest na pewno wysoki poziom oferowanej przez nie ochrony drewna, ponieważ tworzą powłokę chroniącą je przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Lakiery to również szeroka gama możliwych do uzyskania efektów estetycznych – od powierzchni połyskującej po matową lub półmatową.

Nie jest to jednak opcja dla osób, które chcą idealnie zachować naturalny wygląd drewna, ponieważ nawet przezroczyste lakiery w mniejszym lub większym stopniu powodują zasłonięcie usłojenia drewna. Używając lakieru, na pewno musimy pamiętać o tym, by dokładnie określić ilość preparatu, którym pokryjemy drewno. Od tego zależy bowiem w dużym stopniu uzyskany efekt estetyczny i jeżeli nie chcemy na przykład uzyskać błyszczącej powierzchni, gdy zależało nam na matowej, należy na to bardzo uważać.

Oleje i woski

Jest to opcja dla osób, którym zależy na zdrowiu, ponieważ oleje i woski są preparatami bardzo naturalnymi, nie zawierającymi dużej ilości szkodliwych substancji – z tego też powodu warto wybrać je, jeżeli mamy dzieci. Są też sporo subtelniejsze niż lakiery, ponieważ nie tłumią naturalnego usłojenia drewna, za to pogłębiają jego barwę i nadają delikatnego poblasku. Jest to więc świetna opcja, jeżeli jesteśmy zadowoleni z wyglądu naszego drewna, również dlatego że nie tworząc powłoki na powierzchni drewna nie zakrywają jego niedoskonałości. Oprócz zalet wymienionych powyżej, atutem olejów i wosków jest również fakt, że oferują bardzo dobrą ochronę przed zabrudzeniami i wilgocią.

Lakierobejce

Jak sama nazwa wskazuje, lakierobejce łączą właściwości bejcy i lakieru. Ich zaletą jest możliwość nadania powierzchniom interesującego koloru przy jednoczesnym uwypukleniu usłojenia, przez co możliwe uzyskanie jest naprawdę wspaniałych efektów estetycznych. Ich unikalną zaletą jest również doskonała ochrona na promieniowanie UV, przez co warto stosować je z meblami wystawionymi na działanie promieni słonecznych, a więc w szczególności z tymi, które znajdują się na zewnątrz.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona osmo.com.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*