Jak przygotować się do wakacji z niemowlakiem?

wakacje z niemowlakiem

Pojawienie się dziecka komplikuje pewne aspekty codzienności. Obecność ukochanego potomka determinuje potrzebę zadbania o wiele aspektów i kwestii, które wcześniej pozostawały zagadką. Dużym wyzwaniem mogą się okazać choćby pierwsze wspólne wakacje, lecz nie oznacza to, że muszą być mniej udane. Wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie się do wczasów w trójkę może sprawić, że świeżo upieczeni rodzice będą bawić się lepiej niż dotychczas.

Warto mieć świadomość, kiedy możliwe jest wybranie się w pierwszą, wymarzoną podróż z dzieckiem. Rodzice nierzadko odkładają taką wyprawę ze względu na troskę o bezpieczeństwo i komfort malucha. Okazuje się jednak, że nawet kilkumiesięczny niemowlak z powodzeniem może uczestniczyć w rodzinnych wczasach. Tym bardziej, że wymaga on nieco mniej uwagi niż kilkuletnie, ruchliwe i nieustannie aktywne fizycznie dzieci.

Troska o komfort i bezpieczeństwo dziecka jest niezwykle istotna

Rzeczywiście, kilkumiesięczny niemowlak większość czasu przesypia, przerywając sen wyłącznie po to, aby móc zjeść. Maluch w tym wieku nie biega, nie zwiedza i nie wchodzi do wody, dzięki czemu rodzice mogą spędzić naprawdę spokojny czas. Poza tym, zazwyczaj jest ono karmione piersią i nie trzeba przygotowywać mu specjalnych posiłków.

Nie zmienia to jednak faktu, że wyjazd na wspólne wakacje wiążę się z koniecznością zadbania o kilka aspektów. Dla przykładu, wyjątkowo istotne jest zapewnienie dziecku wysokiej klasy fotelika samochodowego. Nie dość, że w wielu krajach jest to wymóg o charakterze prawnym, to jeszcze fotelik znacząco zwiększa bezpieczeństwo malucha podczas jazdy autem. Warto pamiętać, że co dwie lub trzy godziny należy wyjmować potomka z fotelika, bowiem zbyt długie przebywanie w jednej, niezmienianej pozycji idzie w parze z ryzykiem obciążenia kręgosłupa.

Jeśli dziecko kiepsko znosi jazdę samochodem, warto zaplanować trasę tak, aby w dużej części pokrywała się z czasem, w którym maluch zazwyczaj odbywa drzemkę. Ponadto, należy zatroszczyć się o właściwe ubranie, aby dziecko nie zmarzło lub nie przegrzało się. Do najczęściej popełnianych błędów można zaliczyć także zmianę pieluszek czy wspomnianych ubranek w trakcie jazdy – jest to niedopuszczalne, bowiem ewentualny gwałtowny manewr może skończyć się tragicznie.

Niezbędne wyposażenie podczas wspólnych wakacji z dzieckiem

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że odpowiedzialni rodzice powinni zabrać w podróż kilka niezbędnych rzeczy. Spośród takowych warto wyróżnić choćby sprzęt służący do kąpieli, nosidełko do transportu dziecka oraz wózek, wygodne łóżeczko, wszelkie akcesoria do karmienia malucha, odpowiedni zapas pieluch i ubrania, krem z filtrem, lekarstwa, preparat na insekty czy termometr. Rzecz jasna, medykamenty mogą okazać się całkowicie zbędne, jednak zdecydowanie lepiej jest dmuchać na zimne.

Jak widać, wspólne wakacje z dzieckiem mogą być niezwykle udane, wystarczy po prostu zatroszczyć się o kilka kwestii. Świeżo upieczeni rodzice wcale nie muszą rezygnować z urlopu lub szukać opiekunów dla malucha na czas wyjazdu. Co więcej, taka podróż może być źródłem niezapomnianych wspomnień i nieopisanej radości związanej z pierwszymi wakacjami dziecka.

Portal Mamusiowa.pl  wsparł nas merytorycznie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*