Projektowanie mebli – jak współpracować z projektantem

projektowanie mebli

Wizyty w salonach meblowych z centymetrem w ręce odchodzą do przeszłości. Coraz częściej firmy meblarskie i projektowe zamiast gotowego produktu dają swoim klientom możliwość decydowania o jego kształcie. Sami możemy aranżować wymarzone meble, a tym samym współtworzyć poszczególne elementy wyposażenia mieszkań i domów. I to na różne sposoby.

Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie pomieszczeń warto pamiętać o kilku zasadach tak, by nie popełniać błędów.

nie nabij sobie guza

Kto z nas nie zaliczył bolesnego zderzenia z wiszącą półką podczas sięgania do szafki poniżej? By uniknąć tych przykrych doświadczeń warto projektować wiszące meble tak, by były możliwie płytkie i nie wystawały na linii gwałtownie podnoszonej głowy. W przypadku mebli poniżej – najlepiej wyposażyć je w szuflady, tak by sięgając do nich pozostawać w pozycji kucającej. Wysuwane szuflady lub pudła w miejsce głębokich niskich szafek ułatwią także sięganie bez efektu nurkowania w niewygodnych pozycjach. Projektując wnękowe szafy z drzwiami przesuwanymi warto pamiętać, by poszczególne moduły wnętrza szafy pokrywały się z szerokością drzwi. W przypadku szaf otwieranych – pamiętajmy by nie montować ich bezpośrednio w sąsiedztwie okna. Każdorazowe otwieranie drzwi szafy będą zasłaniały nam widok i zaciemniały pomieszczenie – chyba, że będą przezroczyste. Problem szafy dotyczy także pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Skosy i zakrzywienia ścian sprawiają, że lokując szafę wybieramy najwyższy punkt pokoju. Problem powraca gdy przy każdorazowym otwieraniu drzwi uderzamy nimi w skośną ścianę. Warto uwzględnić to w trakcie wyboru miejsca pod mebel.

Internet nie przebije fachowca

projektowanie mebliGdy przyswoimy sobie tych kilka prostych zasad, pozostaje decyzja o tym jak zabrać się za projektowanie. W internecie znajdziemy mnóstwo darmowych programów za pomocą których sami możemy spróbować swoich sił jako przyszli projektanci meblowi. Część z nich jest bezpłatna i prosta w obsłudze, niektóre udostępniają na swoich stronach firmy meblarskie. Poziom wizualizacji i możliwości techniczne tego typu oprogramowań są jednak bardzo nierówne. Jeśli więc nie czujemy się na siłach, aby walczyć z informatyczną materią, z pomocą przyjdą fachowcy. Do takiego spotkania warto solidnie się przygotować. Jak? Podpowiadamy.

przed spotkaniem z projektantem

Spotkanie warto zaplanować we własnym mieszkaniu. Dobrze jest zadbać o to, aby projektant miał możliwość swobodnych pomiarów – oczyścić przestrzeń, umożliwić dostęp do gniazdek czy przewodów gazowych. Przed spotkaniem warto tez przemyśleń funkcjonalność  mebli. Na przykład: gdzie postawimy butelki z wodą? Tam półki musza być nieco wyższe od standardowych. Rzuty mieszkania, dokumentację techniczną pomieszczeń oraz zdjęcia projektantowi wyślijmy najlepiej jeszcze przed wizytą, tak aby i on miał czas do namysłu. Jasno precyzujmy swoje wymagania, mówmy o tym co dla nas ważne. Styl życia, lubione kolory to ważne szczegóły które pomogą określić w jakim wnętrzu będziemy czuć się najlepiej. No i przede wszystkim nie bójmy się pytać. Profesjonalni projektanci mogą podpowiedzieć jak zoptymalizować koszty, zaproponują nowatorskie rozwiązania w kwestiach technologicznych, a tym samym sprawią, że nasze nowe domowe wyposażenie naprawdę stanie się „na wymiar”.

więcej: www.janczydesign.com

[Głosów:3    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*