Profilaktyka w ciąży – jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

profilaktyka w ciąży

profilaktyka w ciążyCiąża to zupełnie wyjątkowy czas w życiu kobiety. Szczególnie emocjonujące jest niewątpliwie oczekiwanie na pierwsze dziecko, kiedy wszystkie reakcje ciała na rozwijające się wewnątrz nowe życie są dla przyszłej mamy zupełną niespodzianką. Często oczekiwaniu na dziecko towarzyszy lęk, który jest zupełnie zrozumiały. Co zrobić, aby przyszłej mamie zapewnić pełne bezpieczeństwo, a maluszkowi jak najlepsze warunki rozwoju?

Niepokój związany z ciążą, połogiem i zdrowiem oczekiwanego potomka to naturalne uczucia, które pojawiają się u wszystkich przyszłych mam. Jednak nie ma potrzeby panikować – uspokaja ekspert z Centrum Medycznego POLMED. Pocieszająca jest myśl, że kobiety rodzą od zawsze, a dzisiejsze panie mogą korzystać z zebranych i usystematyzowanych doświadczeń wielu pokoleń. Co więcej, współczesne mamy mogą, a nawet powinny korzystać z osiągnięć medycyny, dzięki której ciąża i poród stały się bezpieczniejsze niż kiedykolwiek.

Badania w ciąży

Każda kobieta, która zorientowała się już, że spodziewa się dziecka, powinna wybrać lekarza prowadzącego ciążę. To on pomoże ustalić dokładną datę poczęcia i rozwiązania i na ich podstawie opracuje szczegółowy harmonogram badań. Kolejne badania specjalistyczne są bowiem warunkowane przede wszystkim etapem rozwoju płodu. Niezależnie od momentu ciąży, każdemu spotkaniu z lekarzem prowadzącym powinno towarzyszyć rutynowe badanie ginekologiczne (dla oceny stanu szyjki macicy), pomiar ciśnienia krwi i kontrola wagi.

Badania specjalistyczne w ciąży

Oprócz standardowych badań dokonywanych na wizytach kontrolnych, ciężarna poddaje się rozmaitym badaniom specjalistycznym. Niektóre wystarczy wykonać raz na początku ciąży (np. oznaczenie grupy krwi), inne będą powtarzane w celu monitorowania rozwoju dziecka i zmian zachodzących w ciele matki.

Ogólne badania krwi ciężarnej

Pierwsze badanie, jakie należy wykonać po stwierdzeniu ciąży, to oznaczenie grupy i Rh krwi. Powodem jest podwyższone ryzyko wystąpienia krwotoków w ciąży – wynik tych badań powinnaś zawsze mieć przy sobie. Ustalenie Rh krwi pomaga wykryć ewentualny konflikt serologiczny. Jeżeli matka posiada ujemne Rh, należy zbadać również czynnik Rh ojca. Kombinacja Rh– u matki i Rh+ u ojca grozi wystąpieniem konfliktu i wymusza wykonywanie przez cały okres ciąży regularnych badań poziomu przeciwciał anty-D u matki.

Morfologia krwi pozwala ocenić ogólną kondycję organizmu matki, wykluczyć lub stwierdzić anemię oraz obecność infekcji i, w razie konieczności, wdrożyć odpowiednie działania.

Glukoza w ciąży

Jeżeli w rodzinie nie było przypadków cukrzycy, poziom glukozy oznacza się tylko dwukrotnie w czasie całej ciąży: na początku I trymestru i po 24. tygodniu. Ponieważ cukrzyca ciążowa jest bardzo poważnym zagrożeniem zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka, te badania są obowiązkowe – zaznacza specjalista z Centrum Medycznego POLMED.

HBs i WR

HBs to test wykrywający nosicielstwo WZW typu B. Wynik dodatni umożliwia podjęcie odpowiednich działań natychmiast po urodzeniu, dzięki czemu zapobiega się zarażeniu dziecka żółtaczką. WR z kolei to tzw. odczyn Wassermanna. Jest to badanie krwi pod kątem obecności kiły. Pozwala zapobiec rozwojowi kiły wrodzonej, która jest przyczyną powstawania nieuleczalnych zmian u dziecka. Kiłę matki można leczyć bezpiecznie nawet podczas ciąży.

USG w ciąży

Badanie ultrasonograficzne jest zupełnie bezpieczne i pozwala lekarzowi zauważyć wszelkie ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Na początku ciąży USG pozwala ocenić przede wszystkim budowę macicy; na kolejnych etapach monitoruje wzrost poszczególnych organów dziecka i pozwala na określenie jego płci, a nawet wagi.

KTG

KTG to test, który pozwala na monitorowanie pracy serca dziecka, jego ciśnienia oraz skurczy macicy matki. Podczas badania, na brzuch ciężarnej zakładane są specjalne pasy z czujnikami. Badanie trwa około kwadransa.

Badania prenatalne

Są to badania proponowane przede wszystkim ciężarnym po 35. roku życia i służą wykryciu występowania wad rozwojowych płodu. Część z nich, jak np. USG, są zupełnie nieinwazyjne i nie stanowią żadnego zagrożenia. Badania inwazyjne, jak biopsja, kordocenteza i amniopunkcja są bardziej ryzykowne i powinny być wykonywane wyłącznie  przez bardzo doświadczonych lekarzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*