Problemy pojawiające się w czasie ciąży

ciąża

ciążaKobieta w trakcie trwania ciąży narażona jest na wiele nieprzyjemnych objawów. Nie muszą one występować u każdej przyszłej matki, ale zapoznanie się z nimi na pewno uchroni nas przed błędnym diagnozowaniem niegroźnego uczucia dyskomfortu.

Najczęstsze problemy pojawiające się w przebiegu ciąży dotyczą poronienia, problemów ze snem, bóle głowy, bóle pleców. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie niepokojące nas objawy powinniśmy jak najszybciej zgłaszać do lekarza prowadzącego ciążę.

Ryzyko poronienia

Zdarza się to często do 13 tygodnia po zapłodnieniu. Najczęstszymi objawami tego najcięższego dla wielu kobiet zdarzenia są:

  • Utrata masy ciała,
  • śluz wydostający się z pochwy,
  • silny ból pleców i krwawienie ciemną krwią.

Jak zminimalizować ryzyko poronienia?

  •  Zadbaj o zdrowe jedzenie, jedz żywność, która zawiera żelazo iciąża kwas foliowy. Te składniki odżywcze potrzebne są organizmowi do zapobiegania anemii, która może być przyczyną wyczerpania i poronienia. Nie należy stosować używek takich jak alkohol, kawa i napoje energetyczne, zwłaszcza w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży.
  • Nie należy podnosić ciężarów.
  • Utrzymanie higieny osobistej podczas seksu. Infekcje pochwy i macicy są częstą przyczyną poronienia.
  • Nie należy przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Trudności w zasypianiu

Trudności ze snem są często spotykane w ostatniej fazie ciąży. W rzeczywistości, przez pierwsze 3 miesiące ciąży, kobiety często poświęcają więcej czasu na sen. Czas potrzebny na regenerację maleje w ostatnich etapach ciąży.

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna jest częstym problemem kobiet w ciąży w wieku powyżej 35 lat. Typowe objawy to problemy z krwawieniem z pochwy, skurcze, a nawet omdlenia. W najgorszych przypadkach zaniedbanie takich objawów może prowadzić do śmierci. Z tego powodu, jeśli którykolwiek z tych nieprzyjemnych objawów pojawi się u kobiety, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zespół cieśni nadgarstka

Charakteryzuje się częstym uczuciem mrowienia oraz drętwienia palców. Zespół ten występuje również w przypadku wykonywania wielu zawodów. Jest to jeden z najczęściej występujących objawów u kobiet w ciąży. Zazwyczaj schorzenie to najczęściej leczone jest operacyjnie, jednakże nie trzeba przejmować się za wczasu. Zespół ten ustępuje najczęściej między 4, a 7 miesiącem ciąży.

Krwawienie dziąseł

ciążaKrwawiące dziąsła są wynikiem nadciśnienia. Eksperci zalecają kobietom w ciąży szczególną uwagę podczas utrzymywania higieny jamy ustnej. Powinno się myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, co najmniej raz rano co najmniej raz wieczorem. Należy jeść potrawy, które zapewnią naszemu organizmowi optymalną ilość składników odżywczych.

Zakażenie moczu

Zakażenie moczu lub zakażenie układu moczowego (ZUM) jest popularną chorobą u kobiet w ciąży. Jej objawy są łatwo rozpoznawalne i najczęściej ograniczają się do częstego, nieregularnego oddawania moczu, któremu towarzyszą ostre bóle. Przyczyną choroby jest obecność wirusa w pochwie i odbycie.

Zaparcie

Zaparcia jest jedną z najpopularniejszych chorób w ciąży i występuje głównie w wyniku zmian hormonalnych.

Jak unikać zaparcia?

  • Zadbaj o jedzenie, jedz więcej pokarmów zawierających błonnik, takich jak zielone warzywa i zboża. Unikaj ostrych przypraw.
  • Pij dużo wody. W dzień należy wypić 7-8 szklanek wody.
  • Ćwicz regularnie, dwa do trzech razy w tygodniu po 20 – 30 minut.

Niestrawność

Niestrawność jest częstym schorzeniem kobiet w ciąży. Zdarza się to często w ciągu ostatnich 3 miesięcy, a objawia się głównie w postaci zgagi i nudności. Wszelkie problemy tego typu zostaną zminimalizowane i całkowicie zniknąć po ciąży.

Ból głowy i ból pleców

Ból głowy i ból pleców zwykle występują w czasie ciąży w ostatnich miesiącach, ale czasami pojawiają się już w pierwszym miesiącu ciąży, w wyniku rozszerzenia naczyń.

Jak uniknąć bólu pleców?

Kobiety w ciąży potrzebują więcej czasu na odpoczynek i nie powinny nosić wysokich obcasów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Gabinetem USG z Warszawy – usg-medicus.pl, który zajmuje się badaniami usg tarczycy, usg jamy brzusznej oraz usg doppler

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*