Pralka czy zmywarka działać ma i basta!

pralka

Zanim przystąpisz do prac instalacyjnych i zamontujesz pralkę lub zmywarkę, przeczytaj. Podpowiemy ci, jak zrobić to prawidłowo, tak, aby pralka i zmywarka działały jak należy.

Wbrew pozorom podłączenie zmywarki i pralki nie jest zbyt skomplikowane. Z reguły miejsce na nią jest przygotowane, więc ma już doprowadzona wodą, odpływ z kanalizacji oraz gniazdko z prądem, to żaden problem. Pomoc fachowca będzie niezbędna w chwili, gdy któregoś z tych trzech wymienionych elementów brakuje, czyli trzeba założyć nowy odpływ, doprowadzić prąd lub wodę. Zlecając zrobienie przyłącza specjaliście, zyskujecie pewność, że nie będzie awarii wynikającej z nieprawidłowego podłączenia.

Podłączeniem pralki lub zmywarki

Podłączenie pralki lub zmywarki najlepiej zaplanować już na etapie budowy lub remontu. Podczas wykonywania lub modernizacji instalacji wodno – kanalizacyjnej oraz elektrycznej można bez większych kłopotów rozprowadzić rury i przewody instalacji w zaplanowane miejsce, osadzając je w ścianach, w specjalnie wykonanych bruzdach, które następnie pokrywa się tynkiem lub zaklej  glazurą.  W kuchni większość podłączeń znajduje się za szafkami, więc nie ma wtedy potrzeby chowania rur w bruzdach, bo i tak zasłaniają je meble.

Włączenie urządzenia do prądu

W sprzedaży znajdują się u nas pralki i zmywarki zasilane prądem o napięciu 230 V, co oznacza, że nie mają one jakiś specjalnych wymagań względem instalacji elektrycznej. wystarczy tu zwykłe gniazdko wtykowe z uziemieniem. Nie powinno stosować się przedłużaczy i rozgałęziaczy, a ze względów bezpieczeństwa gniazdo nie powinno się znajdować bliżej niż 60 cm od punktu poboru wody. Najlepiej, gdy gniazdko elektryczne wykonują fachowcy.

Źródło wody

Zarówno pralka, jak i zmywarka, muszą być podłączone do źródła wody. Najczęściej wystarczy zimna. W instrukcji obsługi najczęściej jest napisane, czy producent dopuszcza podłączenie urządzenia do instalacji z ciepłą wodą. Jeśli producent dopuszcza taką opcję, to zmniejszyć można zużycie energii, ponieważ pralka nie musi włączać sowich grzałek,  więc również czas pracy się skraca. Mimo to, podłącza się najczęściej wodę o temperaturze do 60 stopni, co oznacza mniejszą skuteczność prania i zmywania. Zawsze przecież jest coś za coś. Należy też podłączyć ciepłą i zimną wodę w sposób umożliwiający jej mieszanie.

Do podłączenia i pralki, i zmywarki konieczny jest wąż elastyczny, najczęściej dostarczony w komplecie, ale niezbyt długi, co niekiedy oznacza konieczność zakupu dłuższego lub ustawienie urządzenia w bezpośredniej bliskości miejsca poboru wody. W przypadku zmywarki węże mogą być wyposażone w elektrozawór, który chroni kuchnię przed zalaniem w przypadku, gdy zmywarka się rozszczelni. Działanie elektrozaworu jest uzależnione jest od prawidłowego podłączenia go do instalacji wodnej. Najczęściej oznacza to, że niemożliwe staje się zastosowanie węża przedłużającego.

zmywarka

Standardowe węże doprowadzające wodę są zakończone nakrętką z gwintem ¾ cala, dlatego instalacji powinna kończyć się gwintem zewnętrznym o tym wymiarze. Na podłączeniu należy też zainstalować zawór odcinający, dzięki któremu będziesz mógł odłączyć urządzenie od instalacji bez potrzeby zakręcania wody w łazience czy kuchni.

Czasem konieczne staje się podłączenie zmywarki lub pralki do instalacji już istniejącej. Wówczas najprościej jest kupić baterię zlewozmywakową ze zintegrowanym przyłączem do zmywarki, z zaworem odcinającym. Innym rozwiązaniem jest zakup zaworu przelotowego z bocznym odejściem do podłączenia węża, montowanego między odejściem wody a baterią ścienną. Rozwiązania te są mało estetyczne, a ścianę wątpliwie “zdobi” zwisający wąż. Łatwiej ukryć wąż stosując baterię sztorcową, gdzie zawór z bocznym odejściem montuje się między podejściem wody a wężykiem podłączeniowym baterii, który znajduje się pod umywalką lub zlewem.

Włączenie urządzenia do kanalizacji

Ostatni etap, to właściwie zaplanowane podłączenie urządzenia do odpływu kanalizacji. Najmniejszy problem stanowi nowa kanalizacja, gdzie w pobliżu miejsca docelowego urządzenia powinno wykonać się podejście kanalizacyjne o średnicy co najmniej 4 cm. Podejście powinno być z wylotem skierowanym ku górze lub w najgorszym wypadku wychodzące pionowo ze ściany. Wąż odpływowy umieszcza się w rurze odpływowej, a zabezpieczeniem odpływu, zwłaszcza przed nieprzyjemnym zapachem jest gumowy korek z otworem na wąż albo plastikowe przyłącze kanalizacyjne z króćcem 1 ½ cala do podłączenia węża odpływowego na wcisk. Często też modyfikuje się syfon pod umywalką lub zlewem.

Artykuł został przygotowany przez firmę Serwis i Naprawa AGD Milenium z Wrocławia specjalizującej się w serwisie i sprzedaży urządzeń AGD

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*