Pozycja snu a dolegliwości kręgosłupa – jaki materac wybrać by ból zniknął na dobre?

dolegliwości kręgosłupa

dolegliwości kręgosłupaCoraz więcej osób skarży się na wzmożone bóle kręgosłupa. Wbrew pozorom, na taki stan rzeczy ma wpływ więcej czynników, niż tylko niewłaściwa postawa ciała. Jednym z nich jest nieprawidłowo dobrany materac. Na co zwrócić uwagę, by zakupiony produkt przynosił podczas snu ulgę i ukojenie oraz nie generował dodatkowego bólu?

Prawidłowo dobrany materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Źle dobrany, będzie wywoływał okresowe bóle kręgosłupa, którą mogą być niezwykle nieprzyjemne. Za miękki sprawi, że rano trudno będzie nam się zgiąć. Za twardy wywoła problemy z wyprostowaniem. Co ciekawe, wybór właściwego materaca powinien być uzależniony także od pozycji naszego snu. W zależności od tego czy śpimy na brzuchu, boku czy plecach, powinniśmy zainwestować w inny rodzaj materaca.

Większość osób w nocy zmienia pozycję snu od kilku do kilkunastu razy. W związku z tym, chcąc wybrać „materac idealny”, należy kierować się własnymi preferencjami. Przed zakupem warto materac wypróbować, poleżeć na nim kilka minut, ułożyć się w swojej ulubionej pozycji, sprawdzić czy jest nam odpowiednio wygodnie. Jeżeli po tym wszystkim nie odczuwamy żadnego bólu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że struktura materaca jest prawidłowo dobrana do naszych indywidualnych wymagań.

Choć każdy z nas ma własne nawyki snu, statystyki pokazują, że większość ludzi zasypia na boku, w pozycji zbliżonej do embrionalnej. Taki sposób leżenia, wywołuje wzmożony nacisk na ramiona i biodra, narażając na ból m.in. odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dla tych osób, zaleca się zakup materacy miękkich, o małym stopniu twardości. Najbogatsi, powinni zainteresować się modelami powstałymi na bazie pianki termoelastycznej. Jej struktura sprawia, że materac reaguje na zmianę ciepłoty ciała i dopasowuje się do pozycji leżącego.

Całkowicie inaczej ma się sprawa w przypadku zwolenników spania na brzuchu. Materace termoelastyczne będą dla nich niewskazane, gdyż wyjątkowe właściwości pianki sprawią, że brzuch osoby leżącej nadmiernie się zapadnie, a to z kolei, doprowadzi do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa. „Dla wszystkich, preferujących zasypianie na brzuchu, zaleca się wybór materacy o średnim stopniu twardości. W ten sposób uniknie się nadmiernego wygięcia kręgosłupa a brzuch nie będzie nadmiernie zapadnięty. Twardość materaca powinna być tym większa, im wyższa waga leżącego” wypowiedział się specjalista ze sklepu Sypialnia Plus.
Największy wybór materacy mają osoby śpiące na plecach. Ta pozycja sprawia, że nacisk punktowy na ciało rozkłada się równomiernie. Oczywiście w tym przypadku wiele zależy od sprężystości, grubości i struktury konkretnego modelu. Najlepiej byłoby sięgnąć po materac wysokoelastyczny, termoelastyczy bądź sprężynowy. W przypadku, gdy bóle kręgosłupa są przewlekłe, a diagnoza lekarza jasno wskazuje na stałą wadę, warto zastanowić się nad zakupem materaca specjalistycznego, takiego jak materac rehabilitacyjny.
Każdy z nas potrzebuje materaca dopasowanego do swoich wymagań i potrzeb. Tani materac, kanapa i sofa, z pewnością nie podołają wszystkim zadaniom. Prawidłowo dobrany materac powinien zapewniać nie tylko wysoki komfort, lecz także odpowiednie podparcie. W ten sposób sen będzie dla nas nie tylko przyjemny, ale i zdrowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*