Poważne następstwa zespołu jelita drażliwego

następstwa zespołu jelita drażliwego

następstwa zespołu jelita drażliwegoNiemal połowa wszystkich chorych, którzy muszą zmagać się ze wszelkimi dolegliwościami układu pokarmowego, to pacjenci z zespołem jelita nadwrażliwego. Ta przewlekła choroba dotyka nawet do 20% dorosłej populacji globu. Co najgorsze, bardzo spora część w ogóle nie zgłasza się do lekarza lub zostaje błędnie zdiagnozowana.

W przypadku zespołu jelita nadwrażliwego nie mamy do czynienia z żadnymi wirusami, bądź bakteriami – sam układ pokarmowy wygląda i działa prawidłowo, wszelkie funkcje związane z trawieniem pokarmu również przebiegają bez problemów. Mimo tego, pojawia się dysfunkcja jelit, która powoduje, że czynności transportu kału w kierunku odbytu odbywają się za szybko lub zbyt wolno. Efektem tego są zaparcia bądź biegunki, w zależności od rodzaju nieprawidłowości. Winna wszystkiemu jest okrężnica – to jej niesprawne działanie prowadzi do wszystkich dolegliwości. Zespół jelita nadwrażliwego dotknąć może każdego, niezależnie od wieku. Jak jednak pokazują badania, kobiety zmagają się z nim dużo częściej, niż mężczyźni.

Poza wspomnianymi już objawami, chory często musi zmagać się także z silnym bólem brzucha, nieprzyjemnymi skurczami, wzdęciami i gazami. Wszelkie niedogodności nieco łagodzi wypróżnienie, jednak i ono bywa często bolesne.

Przyczyny zespołu jelita nadwrażliwego

Podstawowym problemem związanym z zespołem jelita nadwrażliwego jest fakt, że lekarze do tej pory nie odkryli, co jest prawdziwą przyczyną jego występowania. Wszelkie próby rozwiązania tej zagadki prędzej czy później kończyły się niepowodzeniem. Najczęściej wysnuwany wniosek dotyczy nienaturalnej nadwrażliwości receptorów czuciowych, znajdujących się w jelitach. Powoduje ona, iż wszelkie bodźce (czy to związane z trawieniem, czy przesuwaniem się pokarmu) mają dużo większych wpływ, niż w normalnej sytuacji. Cała architektura jelit jest w ten sposób poddawana sporym obciążeniom, co objawia się tak, jak to zostało opisane powyżej. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób do tego dochodzi. Lekarza nie wiedzą również, co wpływa na to, że jelita raz wykonują pracę zbyt gwałtownie, innym razem zaś wręcz przeciwnie – ich działanie jest apatyczne i powolne.

W związku z tym, że nie wykryto jednoznacznej przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego, w środowisku medycznym powstało wiele mniej lub bardziej wartościowych hipotez. Jedna z nich głosi, że jest on powodowany niejako „przy okazji” innego typu zaburzenia układu pokarmowego – może być to bowiem powodowane osłabioną odpornością organizmu. Często powtarza się także pogląd o podłożu hormonalnym lub genetycznym. W tym wypadku szczególnie narażone są kobiety. Jednak najpopularniejsze koncepcje dotyczą znaczenia nadmiernej dawki stresu. Choroba ma bowiem uaktywniać się w intensywnych sytuacjach emocjonalnych, jak depresja, tragiczne zdarzenie czy nawet zwykła rozmowa kwalifikacyjna lub egzamin na studiach. W połączeniu ze spożywanym przez nas jedzeniem (zbyt duża ilość cukru lub białka) ma to wywoływać wszelkie nieprawidłowości, które powinny ustąpić, gdy powrócimy do równowagi emocjonalnej. Z racji nieprecyzyjnych tłumaczeń, wielu specjalistów jest także zdania, iż coś takiego jak zespół jelita nadwrażliwego w ogóle nie istnieje, a objawy z nim związane dotyczą pomniejszych schorzeń.

Diagnozowanie zespołu jelita nadwrażliwego

Z powodu tego, że jelito nadwrażliwe objawia się w podobny sposób, jak inne choroby układu pokarmowego, często dochodzi do pomyłek lekarzy. Zadania nie ułatwia im fakt, iż nie istnieje żadna metoda diagnostyczna, która pozwalałaby wykryć ten defekt. Najczęściej więc badanie sprowadza się do intensywnej rozmowy z pacjentem, w trakcie której po kolei wyklucza się poszczególne schorzenia. W jej trakcie zazwyczaj padają pytania odnośnie rodzaju występującego bólu, a także ewentualnej utraty wagi, krwi w stolcu czy wymiotów. Ponadto do wielu wniosków można dojść także dzięki analizie sposobu odżywiania się chorego. Z pewnością zaniepokoić powinna nas sytuacja, gdy przez dłuższy czas występują u nas kłopot z prawidłowy wypróżnianiem. W takim wypadku nie powinniśmy zwlekać i od razu udać się do lekarza.

Leczenie zespołu nadwrażliwego jelita

Metody lecznicze można porównać do tych związanych z wieloma innymi nieprawidłowościami układu pokarmowego. Z tą różnicą, że nie jest wymagane stosowanie restrykcyjnej diety. Jedyne ograniczenie dotyczy tych pokarmów, które potęgują objawy. U każdego pacjenta są związane z innymi posiłkami i napojami, więc nie ma sztywnej zasady. Najczęściej terapia skupia się wokół wyeliminowania podstawowych dolegliwości, jak biegunka, zaparcia i skurcze. W związku z tym stosowane są specjalnie do tego przystosowane antybiotyki. Bardzo dużą rolę u wielu specjalistów odgrywa również terapia psychologiczna. Przepisywane zostają medykamenty antydepresyjne – dochodzą również do tego zabiegi relaksacyjne, a w skrajnych wypadkach nawet hipnoza. Podstawowym zadaniem lekarza jest oswojenie pacjenta z chorobą, tak aby pod jej ciężarem nie załamał się psychicznie.

Jest to o tyle istotne, gdyż nie ma możliwości, aby zespół jelita nadwrażliwego wyleczyć. Osoby nim dotknięte są zmuszone nauczyć się z żyć z chorobą i w jak największym stopniu próbować neutralizować jej nieprzyjemne objawy.

Więcej o zespole nadwrażliwego jelita przeczytasz na portalu gastryczne.pl/zespół-jelita-drażliwego

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*