Pokój dziecięcy – jak go urządzić?

Pokój dziecięcy

Pokój dla dzieci powinien być przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny. Podpowiadamy jak go urządzić, by nasza pociecha mogła w nim zarówno wypoczywać, jak i się bawić.

Strefa odpoczynku i zabawy

Pokój dla dzieci powinien być podzielony na dwie strefy – tę, w której dziecko może swobodnie odpoczywać lub się bawić oraz tę, która będzie przeznaczona do nauki. W strefie odpoczynku powinny znaleźć się wygodne pufy, łóżko, zabawki. Zapytajmy nasze dziecko co lubi robić w wolnym czasie i kupmy najpotrzebniejsze rzeczy. W tej strefie możemy pozwolić sobie na kolory, jednak ograniczmy bodźce kolorystyczne do minimum. Wybierajmy raczej jaśniejsze kolory. W przeciwnym wypadku zbyt kolorowe zabawki mogą rozpraszać uwagę dziecka podczas nauki.

By rozdzielić dwie strefy, możemy użyć parawanu. W ten sposób dziecko będzie rozgraniczało czas zabawy i czas nauki, a także rzeczy pozostawione w jednej strefie nie będą wpływały na koncentrację czy rozproszenie uwagi dziecka. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie kolorowych lampek lub przyklejenie naklejek fluorescencyjnych na suficie np. gwiazdek. Dzięki temu pokój dziecka będzie rozświetlony, a ono nie będzie bało się ciemności. Możemy także kupić naklejki na meble, pościel z ulubionymi postaciami z bajek naszego dziecka. To sprawi, że będzie ono się czuło swobodnie w swoim kąciku. Warto zakupić także dywan, który będzie kojarzył się z hobby naszego dziecka lub puchate dywany, na których można siedzieć czy leżeć. Do wyboru mamy także łóżka odpowiadające zainteresowaniu dzieci – w kształcie boiska, samochodu, łódki. Wybór jest ogromny, wystarczy szczegóły ustalić z naszą pociechą.

Strefa nauki

W strefie nauki musimy postawić na zdrowy rozsądek i doświadczenie. Dzieci szybko rosną, dlatego warto kupić takie meble, które będą rosły razem z nimi. To ważne, szczególnie gdy kupujemy biurko czy krzesło biurowe. Muszą być one idealnie dopasowane, by nie narażać naszej pociechy na kontuzje czy wady postawy. By nie wymieniać ich zbyt często, meble rosnące z dzieckiem wydają się najlepszym z możliwych rozwiązań. W strefie nauki powinny panować jasne, nieprzytłaczające kolory. Najlepiej sprawdzą się odcienie zieleni, błękitu, gdyż sprzyjają one skupieniu. Unikajmy natomiast czerwieni czy ciemnych kolorów, jak granat, czerń.

Malowanie ścian – kolory

Nie musimy trzymać się stereotypowych kolorów. Róż i błękit nie są już obowiązkowymi kolorami dla dziewczynek i chłopców. Jeżeli chodzi o malowanie ścian, warto zgłosić się do fachowców, dzięki temu pokój będzie wyglądał perfekcyjnie. Ekipa remontowa – w Warszawie, czy każdym innym większym mieście – to gwarancja wysokiej jakości i odpowiedniego doboru farb. Wiadomo, że ściany w pokoju dziecięcym szybko się brudzą – dzieci lubią po nich malować, czasami niechcący coś się rozleje. Warto poradzić się specjalisty w kwestii malowania ścian, który rodzaj farby będzie najodpowiedniejszy. Na rynku mamy dostępne także farby dające efekt tablicy, po której nasze pociechy mogą malować kredą. To świetne rozwiązanie do kąciku zabaw. Pamiętajmy, wybierając dany kolor, że musimy uwzględnić gust dzieci – to one muszą przede wszystkim czuć się dobrze w swojej strefie.

Artykuł powstał we współpracy z drabinka.pl

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*