Pokaż się w swoim przedogródku

przedogródek

Znane przysłowie mówi, że jak cię widzą, tak cię piszą i jest to święta prawda. Tak samo sprawa ma się chociażby z naszą posesją. Zadbany przedogródek na samo wejście to strzał w dziesiątkę.

Mały czy duży, każdy będzie ładny

Wiele zależy oczywiście od tego ile mamy miejsca do zagospodarowania. Są tacy, którzy naprawdę mogą popuścić wodze fantazji, ponieważ przed domem mają sporą powierzchnię wolną i czekającą na zagospodarowanie. Ale również ci którzy nie mają zbyt wiele miejsca, ale również chcieliby zaprezentować siebie i swój dom już na wejściu i to od jak najlepszej strony, mają spore możliwości. W tym względzie ważne jest to, jakie rośliny, kwiaty, krzewy i ozdoby wybierzemy zarówno w jednym jak i drugim przypadku.

Duże pole do popisu

Im więcej miejsca tym więcej możliwości, ale w tym wypadku należy uważać, aby nie przesadzić za bardzo ze wszystkimi pomysłami. Starannie rozplanowana roślinność da poczucie harmonii i porządku. Oczywiście można tutaj pokusić się o większą ich ilość i różnorodność, a także o drzewa i krzewy. Warto też pomyśleć o stworzeniu jakiegoś ciekawego efektu, który jeszcze bardziej podkreśli piękno naszego przedogródka. Może to być chociażby jakaś rzeźba, a nawet fontanna, często wiele osób stawia też na zegar słoneczny czy oczka wodne. Istotne jest tutaj jednak zachowanie proporcji pomiędzy roślinnością, a wybranym przez nas elementem dekoracyjnym. Nie może być on zbyt mały, ponieważ nie będzie wówczas dobrze widoczny, a przecież nasz zamierzony efekt ma być zupełnie inny. Jeżeli jest on bardzo barwny, to jego najbliższe otoczenie z kolei powinno być stonowane. Przy dużej przestrzeni warto też wzdłuż ścieżki pokusić się o dodatkowe krzewy czy kwiaty, a także oświetlenie, które będzie prowadziło naszych gości po zmroku. Ma to spore znaczenie zwłaszcza jeżeli mamy dużą odległość od furtki do drzwi wejściowych. Nie muszą to być wcale małe lampy solarne, na które często stawiają miłośnicy ogródków, ale lampiony, zawieszone wzdłuż ścieżki. Tym sposobem obok widoczności zyskujemy też ciekawy klimat.

przedogródek

Małe też jest piękne

Przedogródek o niewielkich rozmiarach wymaga niesamowitej precyzji i odpowiedniego rozplanowania. Nawet jeżeli mamy bogatą wyobraźnię i środki do tego, aby poszaleć, to jednak lepiej trzymać się raz założonego planu i nie przesadzać z mnogością różnych roślin i form ozdobnych. I tak zrezygnujmy z dużych drzew, a zwłaszcza tych szybko rosnących, ponieważ za jakiś czas mogą one całkowicie zdominować całe otoczenie. Można natomiast postawić tutaj na dekoracyjne krzewy, byliny oraz rośliny okrywowe, karłowe odmiany roślin iglastych.

Wśród drzew odpowiednich do małego przedogródka znaleźć się mogą :

  • sosna czarna,
  • modrzew japoński,
  • wiąz holenderski.

Spośród licznych gatunków i rodzajów krzewów powinniśmy wybrać:

  • hortensje ogrodowe,
  • tamaryszek drobnokwiatowy,
  • dereń kousa,
  • Laurowiśnia wschodnia.

Jeżeli chodzi o krzewy iglaste to najlepiej będzie, gdy posadzimy:

  • choinę kanadyjską,
  • cis pospolity,
  • cyprysik Lawsona.

Na małej przestrzeni oczywiście nie możemy zaszaleć z elementami ozdobnymi, które mogą za bardzo przytłoczyć całość. Takie dodatki jak ławeczka gdzieś bliżej wejścia jest dopuszczalna, ale już fontanna czy rzeźby lepiej sobie w tym wypadku odpuścić. Wskazane będą też doniczki, nawet te sporej wielkości, ale oczywiście nie jakaś duża ich ilość.

przedogródek

Przedogródek jako kamuflaż

Zdarza się, że w przedogródku niektóre elementy czy to roślinne czy też ozdobne musimy wykorzystać w takim celu, aby coś zasłonić. Część z nas nie chce bowiem ujawniać oczom przechodniów tego, co jest tuż za ogrodzeniem czy furtką, inny chcą zasłonić na przykład samo wejście lub takie miejsca, które po prostu są mało reprezentatywne. Jest kilka takich rzeczy jak szambo czy podniszczone ogrodzenie lub jego część, pd których wolelibyśmy odwrócić uwagę przechodniów i gości.Jest na to oczywiście wiele różnych sposobów, które warto w takiej sytuacji wykorzystać.

Zasłoń się roślinami

Kiedy chcemy całkowicie odciąć się od tego, co na chodniku i ulicy to oczywiście najlepszym wyjściem będą tutaj drzewa, zwłaszcza te sporych rozmiarów i takie, które odznaczają się dosyć szybkim wzrostem., a także krzewy czy kwiaty o tych samych właściwościach. Wiele osób ma na przykład problem z tym, aby zasłonić chociażby pojemniki na śmieci, a tymczasem wystarczy jedynie gęste pnącze, aby ładnie schować je i nie będą się wówczas rzucały w oczy. Wiele osób decyduje się również na rośliny pnącze na samym ogrodzeniu. A na przykład zejście do piwnicy, znajdujące się najczęściej tuż przy domu, a nawet bezpośrednio przy wejściu, przysłonimy większej wysokości kwiatami czy krzewami, które mogą przecież nachodzić aż na balustradkę.

przedogródek

Wykorzystaj też ozdoby

W szczególnych przypadkach, a takich również nie brakuje, możemy sięgnąć do tego, aby zakamuflować coś za pomocą licznych ozdób. Zdarza się, zwłaszcza w starszych przedogródkach, że znajdują się tam jeszcze stare studnie, które nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, ale przecież można je tak odnowić i upiększyć chociażby kwiatami,  że będzie ona stanowiła piękny element całego przedogródka. Liczne elementy jak kosze na kwiaty, w różnych kształtach, to sposób na to, aby odwrócić uwagę od tego, czego pokazać akurat nie chcemy, może to być niezbyt udany trawnik z „prześwitami”. Kłopot może sprawić też chociażby płyta od szamba, która często zlokalizowana jest właśnie w przedogródku. Najprostszym sposobem na jej ukrycie będzie postawienie dużych donic, które w razie potrzeby można bez problemu odsunąć. Wiele osób ma w tej części ogrodu zbiornik do gazu płynnego i tutaj można na przykład przesłonić go pergolą lub kilkoma pergolami. Na nich sprawdzą się też pnącza.

Coraz częściej obserwujemy jak cały plac przed domem, czy prawie cały, jest wybrukowany kostką lub innym tego typu materiałem. Owszem jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale z pewnością nie tak efektowne jak piękne rośliny, które zawsze stwarzają niepowtarzalny klimat i sprawiają, że każdy wchodzący na naszą posesję zostaje oczarowany. Bo przedogródek to powinno być miejsce naszej dumy i tego musimy się trzymać.

Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli do ogrodu w tym mebli ogrodowych z technorattanu: ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe-technorattan

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*