Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze oczami polskiej dokumentalistki

0
1650

Nowy dokument Ewy Ewart porusza temat globalnego, ekologicznego zagrożenia, które ma miejsce w Ekwadorze. Nieudana inicjatywa tamtejszego rządu i brak reakcji ze strony areny międzynarodowej doprowadziła do kryzysowej sytuacji. Może mieć ona katastrofalne skutki dla mieszkających tam rdzennych plemion i gatunków fauny oraz flory.

Film „Klątwa Obfitości” – http://klatwaobfitosci.pl/ – to polska reakcja na wydarzenia z Ekwadoru, które mają wpływ na cały glob.

Problem Yasuni

Park Narodowy Yasuni znajduje się we wschodniej części Ekwadoru. Słynie on z różnorodności biologicznej i zamieszkiwanych rdzennych plemion. Na obszarze 2,5 hektara może znajdować się więcej drzew i owadów niż razem w Kanadzie i USA. Jest to również dom dla wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Wszystkie są jednak w poważnym zagrożeniu przez znajdujące się tam złoża ropy naftowej. Pod powierzchnią Parku Narodowego Yasuni może kryć się aż 776-920 mln baryłek.  Powoduje to, że dookoła chronionego terenu zacieśnia się coraz bardziej pętla koncesji naftowych.

Nieudana inicjatywa

Pomimo że w roku 2007 był wystosowany projekt mający na celu zachowania części zasobów ropy, w  zamian za rekompensatę finansową. Pomysł spotkał się z dużym poparciem po stronie obrońców przyrody, jednakże napotkał problemy w starciu ze światowymi gigantami. W roku 2017 rozpoczęła się serię kolejnych wierceń na terenie Parku Narodowego Yasuni. Stawia to w poważnym zagrożenie nie tylko środowisko, ale również zamieszkujące plemiona Taromenane i Tageri.

Głos Ewy Ewart

Na temat wydarzeń, które miały miejsce w Yasuni , postanowiła zabrać głos Ewa Ewart – polska dziennikarka, autorka wielu nagradzanych filmów dokumentalnych. Jej najnowsze dzieło „Klątwa Obfitości” po raz pierwszy odsłania kulisy tragedii, dziejącej się na terenie Puszczy Amazonii. Ewa Ewart zadaje w nim pytanie, czy ambicje gospodarcze i polityczne powinny być ważniejsze od ekosystemu oraz losu mieszkających tam ludzi.

Ochrona klimatu

„Klątwa obfitości” to polski głos w sprawie ochrony klimatu. Jest on owocem dwuletniej pracy Ewy Ewart, która wykorzystała swoje doświadczenia z poprzednich dokumentów. Jej filmy poruszają tematy ochrony praw człowieka, takie jak na przykład atak terrorystyczny w Biesłanie.

Ewa Ewart chce udzielić głosu tym, którzy na co dzień są niesłuchani: dzieci, rdzenne plemiona, ofiary ataków. Pozwala to spojrzeć na problem całościowo. Świadomość publiczna na temat kryzysów ekologicznych wywołanych inicjatywą człowieka pomoże zwiększyć wrażliwość w społeczeństwie. Zabranie głosu w kwestiach dotyczących całego globu, to obowiązek każdego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here