Operacja zaćmy – kwadrans, który odmieni Twoje życie

zaćma

Osoby chore na zaćmę muszą na co dzień zmagać się z wieloma trudnościami. To schorzenie, które postępuje bardzo szybko i sukcesywnie pogarsza jakość widzenia – w późniejszych jego stadiach chory niemal całkowicie traci wzrok… Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Ratunkiem okazuje się operacja zaćmy. Choć dla wielu słowo „operacja” brzmi strasznie, ten zabieg jest prosty, szybki i przynosi pacjentowi ogromną ulgę. Na co trzeba się przygotować?

Soczewka do usunięcia

Chorzy i ich bliscy często zadają sobie pytanie: czy operacja zaćmy jest naprawdę konieczna? Odpowiedź brzmi: tak, to jedyne wyjście. By zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, wystarczy poznać mechanizm rozwoju zaćmy. Katarakta to choroba, która polega na mętnieniu soczewki – małego elementu oka, który kształtem i wielkością przypomina ziarno soczewicy. U zdrowego człowieka soczewka jest elastyczna i przejrzysta, dzięki czemu bez problemu przepuszcza docierające do oka światło. Co najważniejsze, zdrowa soczewka ma wysoką zdolność skupiającą – mówiąc krótko, załamuje promienie światła pod odpowiednim kątem i skupia je na siatkówce, tworząc wyraźny obraz.

Z wiekiem – szczególnie po 60. roku życia – a także pod wpływem innych specyficznych czynników (cukrzyca, urazy mechaniczne, długotrwałe przyjmowanie leków steroidowych) soczewka mętnieje i przestaje spełniać swoją funkcję. Procesu mętnienia nie da się cofnąć przez leczenie farmakologiczne. Dlatego właśnie nieodzowna jest operacja zaćmy.

Jak wygląda operacja zaćmy?

Nie ma się jednak czego bać. Operacja zaćmy uważana jest za jeden z najprostszych zabiegów chirurgicznych – a przy tym jeden z najbardziej spektakularnych. Dlaczego? Całość trwa do 30 minut, jest bezbolesna i przywraca operowanemu organowi pełną sprawność. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną, w pełni przejrzystą, a więc zapewniającą doskonałą jakość widzenia.

Operacji zaćmy można się poddać w ramach NFZ – wtedy zabieg jest refundowany – lub w prywatnej klinice, co wiąże się z pewnymi kosztami. Warto jednak wziąć pod uwagę, że gdy zdecydujemy się na to pierwsze, darmowe rozwiązanie, na zabieg przyjdzie nam czekać około 18 miesięcy. Zaćma postępuje zaś dość szybko i wiąże się z poważnymi utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu. Dobrze jest więc działać jak najwcześniej. Na zabieg odpłatny czeka się dziś do 3 tygodni. By umożliwić skorzystanie z takiej opcji pacjentom mniej zamożnym, większość klinik proponuje rozłożenie płatności (od 3 do 10 tysięcy złotych w zależności od placówki i od wybranego implantu) na dogodne raty. Bez obaw – w takim modelu koszt zabiegu nie wzrasta, nie ma bowiem dodatkowych ukrytych opłat lub odsetek.

Z zaćmą da się więc wygrać – szybko i bezboleśnie. Powodzenia!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*