Nieregularne cykle miesiączkowe

Nieregularne cykle miesiączkowe

Nieregularne cykle miesiączkoweNieregularne cykle miesiączkowe być spowodowane wieloma przyczynami i występować sporadycznie lub cyklicznie. Często powodowane są przebytymi chorobami, stresem, zmianą klimatu lub innymi czynnikami, które wpływają na kobietę oraz jej gospodarkę hormonalną. Nieregularne cykle menstruacyjne są efektem opóźnionej owulacji lub jej braku, co wiąże się z niepłodnością lub problemami z zajściem w ciążę.

Ciało kobiety jest uzależnione od gospodarki hormonalnej. Miesiączka oraz wszystkie inne procesy dotyczące tylko i wyłącznie płci pięknej zależą od estrogenów oraz progesteronu, jeśli stężenie któregoś z nich ulegnie zachwianiu dochodzi do zmian, które mogą wpłynąć np. na owulację. W drugiej fazie cyklu miesiączkowego decydująca rolę odgrywa progesteron, którego niedobór powoduje nieregularne krwawienie, mogące uniemożliwić zajście w ciąże.

Częstą przypadłością jest również zaburzenie proporcji pomiędzy progesteronem, a estrogenami, w efekcie czego mamy do czynienia z hiperestrogenizmem, czyli nadmiarem estrogenów. Taka anomalia powoduje choroby hormonozależne.

Leczenie niewłaściwej gospodarki hormonalnej przeprowadza się za pomocą sztucznych hormonów zbliżonych do progesteronu lub poprzez zażywanie antykoncepcji. Te terapie nie gwarantują stabilizacji cykli miesiączkowych, ale mogą na nie wpłynąć i wyrównać. W celu ustabilizowania cykli miesiączkowych należy udać się do lekarza specjalisty, który dobierze odpowiednie środki.

Substancje pozytywnie wpływające na cykle miesiączkowe

Mio – inozytol jest związkiem kontrolującym oraz pobudzającym pracę jajników oraz pozytywnie wpływającym na przekaźniki hormonalne w organizmie. Może wspomagać reakcję komórkową na insulinę, dlatego jest zalecany dla osób z insulinoopornością. Badania wykazują, że odgrywa ważną role w leczeniu niepłodności, dlatego warto zadbać o jego suplementację. Jest wytwarzany w organizmie i trudno pozyskać go z żywności.

Może być stosowany jako substancja pomocnicza podczas leczenia zespołu policystycznych jajników, nadwagi, oraz rzucania palenia.

Kwas foliowy jest odpowiedzialny za podziały komórek, wspomaga produkcję czerwonych krwinek oraz wiele funkcji metabolicznych. Zaleca się go szczególnie kobietom chcącym zajść w ciążę, ponieważ pomaga w wyeliminowaniu chorób płodu.

Żyj zdrowo

Zdrowa dieta połączona z aktywnością fizyczną pomaga utrzymać wszystkie procesy zachodzące w organizmie na właściwym poziomie. Regularne jedzenie posiłków oraz aktywny tryb życia, są bardzo ważne podczas leczenia nieregularnych cykli miesiączkowych. Jedzenie niezdrowych produktów zmodyfikowanych genetycznie oraz nieodpowiednio nawożonych może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz problemy z owulacją. Kobiety próbujące zajść w ciążę powinny regularnie uprawiać sport, aby rozładować negatywne napięcie i stres, który jest nieunikniony wśród osób aktywnych zawodowo.

Regularne spożywanie warzyw i owoców jest niezbędne przy właściwej suplementacji diety, ponieważ są one źródłem witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawierają antyoksydanty i błonnik oraz mają pozytywne działanie na cały organizm ludzki. Ważne jest, aby posiłki tworzyły różne połączenia warzyw i owoców z innymi produktami, aby uzupełniać wszystkie potrzebne substancje.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Inofem.pl, gdzie mogą Państwo kupić naturalny preparat leczący zespół policystycznych jajników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*