Niedrożność układu pokarmowego u psa – co z tym zrobić?

układ pokarmowy u psa

Układ pokarmowy psa jest bez przerwy narażony na bardzo dużą ilość chorób, szczególnie że psy mają tendencję do wkładania sobie do ust wszystkiego, co im się spodoba. Jednym z najczęściej spotykanych problemów tego typu jest niedrożność układu pokarmowego.

Rodzaje niedrożności

Niedrożność układu pokarmowego sprawia, że przełyki, jelita lub żołądki psów staną się w mniejszym lub większym stopniu zablokowane, przez co występuje akumulacja spożytych substancji stałych i płynów. Objawy niedrożności zależą od fragmentu układu pokarmowego, który uległ zatkaniu.

Jeżeli zator wystąpił w przełyku, pies będzie usiłował go usunąć poprzez wymuszenie odruchu wymiotnego, co jest dla niego wyjątkowo bolesne. Na szczęście te objawy są dosyć łatwe do zaobserwowania i gdy tylko zauważymy występowanie ich u naszego psa, należy zawieźć go do kliniki weterynaryjnej, gdzie po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego zostanie wykonana endoskopia lub (w gorszym przypadku) zabieg chirurgiczny.

Natomiast w przypadku wystąpienia niedrożności w żołądku pies zazwyczaj zaczyna tracić apetyt, wagę i ogólną energię. Tutaj również niezbędna może okazać się endoskopia lub zabieg chirurgiczny, który powinien być wykonany, gdy pies jeszcze czuje się w miarę dobrze – dlatego absolutnie nie należy zwlekać z zaprowadzeniem go do lekarza.

Najgroźniejsze są zatory w jelicie, ponieważ są one cieńsze od przełyku i mogą zostać całkowicie zaczopowane! Objawy zatoru jelit, które możemy zaobserwować to:

  • wymioty – ich rodzaj zależy od rodzaju zatoru: jeżeli jelito psa nie jest całkowicie zablokowane, wymioty będą pachniały fekaliami, zaś jeżeli doszło do całkowitego zaczopowania, w wymiotach psa znajdziemy krew

  • odwodnienie

  • rozdęcie jamy brzusznej

Niedrożność jelita to jeszcze bardziej poważna sprawa – może mieć dla psa nawet śmiertelne skutki.

Nie ignoruj zagrożenia

Jak zostało już wspomniane powyżej, psy bardzo często mają skłonność do łykania wszystkiego, co popadnie i to niewątpliwie może stać się jedną z przyczyn niedrożności układu pokarmowego. Bardzo często połykanie nieodpowiednich rzeczy przez psa jest oczywiście spowodowane zaniedbaniem ze strony właścicieli, którzy w miejscach dostępnych dla psów zostawiają przedmioty, których połknięcie może im zaszkodzić. Dlatego absolutnie trzeba dopilnować, by pies nie mógł mieć dostępu do takich obiektów.

Problem jest tym poważniejszy, im większy i ostrzejszy jest przedmiot, który pies połknął. Okazuje się co prawda, że pies jest w stanie powiększyć w pewnym stopniu swój przewód pokarmowy, by możliwe stało się wydalenie dosyć dużych rzeczy, jednak ta możliwość ma pewne granice. Natomiast rzeczy o ostrych krawędziach, które znajdą się w układzie pokarmowym psa są dla niego wręcz zagrożeniem życia. W obu przypadkach nie można absolutnie zwlekać z zawiezieniem psa do weterynarza!

Psy są zwierzętami, których przewody pokarmowego są w stanie wydalić naprawdę bardzo różne rzeczy, więc w wielu przypadkach połknięcie czegoś, co nie nadaje się do jedzenia nie musi mieć strasznych dla niego skutków. Czasem jednak rzeczywiście może mieć dla psa nawet śmiertelne skutki, dlatego należy nauczyć się rozpoznawać groźne objawy!

W przygotowaniu artykułu pomogła strona internetowa rumen-tabs-dla-psów.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*