Nauka gry na gitarze – jaki instrument wybrać?

gitara klasyczna

Gra na gitarze t umiejętność, o której posiadaniu wielu marzy. Decyduje o tym przede wszystkim fakt, że instrument ten jest w stanie wydać z siebie bardzo przyjemne dźwięki, a także uczynić ze swojego właściciela niezbędnego uczestnika rozrywkowych towarzyskich spotkań. Dla wielu melomanów rolę motywatora odgrywają postaci słynnych gitarzystów – otaczająca ich aura niezwykłości i przebojowości.

Jednak zanim zacznie się marzyć o własnym wirtuozerstwie w grze na gitarze, wypada zaplanować pierwsze etapy nauki. Zasadniczym pytaniem jest zaś to, jaka gitara będzie najlepszym przewodnikiem po świecie chwytów i akordów.

Jakie są możliwości?

Instrumentalne uniwersum gitar nie jest wcale tak nieskomplikowane, jak mogłoby się pozornie wydawać. Muzyk zanurzający się w świat tego rodzaju brzmień i dźwięków musi odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, jaki rodzaj muzyki najbardziej go intryguje, jakie jakości chciałby wydobywać ze swojego instrumentu. Istnieje takie przekonanie, że naukę gry powinno się rozpocząć na tym rodzaju gitary, na jakiej chce się docelowo grać – jednak gdy mowa o stawianiu pierwszych kroków w grze na gitarze, wypada polecić dobre zaznajomienie się z gitarą klasyczną, ewentualnie akustyczną. Na podnoszenie własnych umiejętności i mierzenie się z możliwościami gitar elektrycznych, elektro-akustycznych i basowych przyjdzie odpowiedni czas, tym bardziej że zakup tych typów gitar to poważna inwestycja finansowa i trzeba mieć pewność, że będzie to zakup na lata, a nie przyczynek do stwierdzenia, że to zbyt wymagający sprzęt.

Zatem klasyczna czy akustyczna?

Gitara klasyczna wydaje się oczywistym wyborem, gdy mowa o podchodzeniu do gry na gitarze po raz pierwszy. Jej wygląd nie jest obcy prawdopodobnie nikomu: posiada ona drewniane pudło rezonansowe i dość szeroki gryf z nylonowymi strunami. Prawdą jest jednak, że jej brzmienie zachwyci przede wszystkim tych, którzy lubią spokojne dźwięki i nie marzą o szarżowaniu po strunach z większym animuszem. Dla takich adeptów gry, którzy marzą o osiąganiu brzmień ostrzejszych i brzmiących bardziej drapieżnie, właściwsza wydaje się gitara akustyczna – ma ona większe pudło rezonansowe niż jej klasyczna kuzynka, ale za to węższy gryf i metalowe struny. Przy wyborze pierwszej gitary, wiele zależy także od tego, jak początkujący adept wyobraża sobie swoją naukę – jeśli planuje uczęszczać do szkoły muzycznej, oczywiste jest że musi zaopatrzyć się w gitarę klasyczną. Samoucy i osoby chcące szkolić swoje umiejętności pod okiem prywatnych nauczycieli, mogą pozwolić sobie na posiadanie gitary akustycznej, której niewątpliwym atutem jest to, że można grać na niej wiele rodzajów muzyki, spróbować swoich sił w rozmaitym repertuarze. Przy wyborze właściwego sprzętu wypada wziąć pod uwagę także swoje możliwości finansowe – warto przy tym pamiętać, że gitara używana nie musi wcale ustępować w jakości nowemu instrumentowi, niekiedy wypróbowany sprzęt jest pewniejszy, niż nowe, ale tanie instrumenty, które nabywa się z chęci zaoszczędzenia na wydatku.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi NaPieciolinii.pl .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*