Najważniejsze formalności przed przeprowadzką

wyprowadzka

Przeprowadzka przeprowadzką. Człowiek skupia się głównie na przygotowaniu nowego lokum dla swoich potrzeb, tymczasem oprócz fizycznej przeprowadzki trzeba pamiętać o niezbędnych formalnościach. Podpowiadamy, jakie mamy obowiązki przed zmianą miejsca zamieszkania.

Aby w ferworze akcji nie umknęło nam za dużo szczegółów, warto zrobić sobie listę najważniejszych rzeczy do załatwienie w urzędach. W czasie przeprowadzki człowiek faktycznie skupia się na pakowaniu, transporcie i załadunku mebli. Tymczasem niezbędne formalności schodzą na plan dalszy,a w rezultacie przysparzamy sobie mnóstwa problemów. Trzeba pamiętać, że ilość dokumentów wymaganych podczas zmiany mieszkania, podpisywanych umów, wniosków, które należy złożyć w odpowiednich urzędach może przyprawić niejedną osobę  o ból głowy. Konieczny okaże się wolny dzień w pracy, oraz konkretna i dobrze zaplanowana lista, dzięki której wszystko jest zdecydowanie bardziej proste.

Wymeldowanie i zameldowanie w nowym miejscu zamieszkania

Przede wszystkim powinieneś pamiętać  o wymeldowaniu. Pozwoli to na pozbycie się kosztów utrzymania mieszkania, w którym dotychczas mieszkał. Wymeldować się możesz na trzy sposoby. Po pierwsze, możesz właściwym dla starego adresu urzędzie gminy lub miasta, w wydziale Ewidencji Ludności, złożyć pisemny wniosek na dostępnym formularzu, do tego okaże się potrzebny dowód osobisty. Po drugie, możesz wypełnić podobny dokument drogą elektroniczną. Twoje dane zostaną wprowadzone do systemu informatycznego gminy. Trzeci sposób jest najprostszy. Powinieneś udać się do odpowiedniego wydziału w nowym miejscu zamieszkania.

Tam powinieneś wypełnić wniosek o zameldowanie, podając adres nowego mieszkania. Powinien posiadać przy sobie tytuł prawny do nowego lokalu. Takim tytułem prawnym jest umowa kupna, akt notarialny, umowa najmu , wypis z księgi wieczystej, orzeczenie sądu. Meldując siebie potrzebujesz dowód osobisty, równie osoby pełnoletnie, które chcesz zameldować w mieszkaniu, obowiązane są do osobistego stawiennictwa w urzędzie, gdzie wypełnią odpowiedni wniosek. Meldując dziecko powinieneś posiadać przy sobie jego skrócony akt urodzenia dziecka. Zameldowanie w nowym miejscu jest tożsame z wymeldowaniem ze starego. W Polsce w tej chwili nie ma obowiązku meldunkowego.

Dokumenty potwierdzające tożsamość

Zmieniając adres zamieszkania, zmienić trzeba koniecznie dokumenty, które potwierdzają naszą tożsamość. Musisz pamiętać o dowodzie osobistym oraz paszporcie, które wyrabiasz w starostwie powiatowym. Dowód od 2010 roku wymienia się bezpłatnie.  Wypełniasz wniosek we właściwym urzędzie, dołączasz do niego dwie fotografie. Musisz posiadać również stary dowód. Na nowy dowód czekasz do 30 dni roboczych. Stary dowód traci ważność po trzech miesiącach od zameldowania się.

Paszport zmieniasz w Urzędzie Wojewódzkim lub w jego delegaturze. Wypisujesz wniosek o zmianę dokumentu, dołączyć jedną fotografię, a także przedstawiasz stary dokument lub skrócony odpis aktu urodzenia. Koszt wymiany paszportu to około 140 zł.

Około 100 złotych wydasz również na wymianę prawa jazdy. Wypełniasz wniosek, do niego dołączasz jedną fotografii, ksero dotychczasowego prawa jazdy, dowód uiszczenia opłaty za powtórne wyrobienie dokumentu oraz dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty raz druk potwierdzający zameldowania. Na nowe prawo jazdy, tak samo jak na dowód osobisty musisz czekać około 30 dni.

Oprócz prawa jazdy zmienić również trzeba dowód rejestracyjny auta. Znowu wypełniasz wniosek, przedstawiasz do wglądu zaświadczenie o aktualnym przeglądzie technicznym, karta pojazdu, polisa OC oraz dokument tożsamości. Wymiana dowodu rejestracyjnego wiąże się ze zmianą tablic rejestracyjnych.

Umowy z dostawcami mediów i usług

Najważniejszym krokiem jest wypowiedzenie dotychczasowych umów dostawcom mediów. Nie możesz tu zapominac o internecie, telefonie, śmieciach, gazie, prądzie czy telewizji. Wszystkie firmy, które za swoje usługi wysyłają pocztą na stary adres powinny zostać powiadomione o zmianie adresu. O zmianie adresu powinieneś zawiadomić bank oraz ubezpieczyciela. Powinna tutaj nastąpić zmiana urzędu skarbowego, gdzie powinieneś złożyć formularz NIP-3. W urzędzie miasta lub gminy powinieneś złożyć powiadomienia o nowym meldunku w celu naliczenia podatku od nieruchomości.

Formalności jest dużo, dużo wypełniania wniosków, wypełnienie tych obowiązków wiąże się również z dosyć dużymi wydatkami finansowymi, Można już zawczasu się do tego przygotować i odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy na zmianę dokumentów.

Artykuł został przygotowany przez firmę Relokum Przeprowadzki z Gdańska oferującą przeprowadzki na terenie kraju i zagranicy: relokum-przeprowadzki.pl

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*