Najczęściej występujące powikłania ciążowe

najczęściej występujące powikłania ciążowe

Ciąża to magiczny czas w życiu każdej kobiety, która decyduje się na dziecko. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze przebiega ona tak, jak powinna. Nieraz zdarzają się powikłania ciążowe, które potrafią być bardzo groźne zarówno dla przyszłej mamy, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące powikłania ciążowe.

Powikłań ciążowych może być naprawdę mnóstwo. Do tych, które występują najczęściej zalicza się:

  • cukrzyca ciążowa;
  • anemia;
  • cholestaza;
  • krwawienie z pochwy;
  • nadciśnienie ciążowe;
  • różyczka;
  • toksoplazmoza.

Wystąpienia niektórych można uniknąć. Na większość z nich kobieta nie ma jednak żadnego wpływu.

Anemia

To jedno z najczęstszych powikłań ciążowych. Na anemię cierpi wiele kobiet chociaż odkąd popularne stały się preparaty witaminowe zdarza się ona coraz rzadziej. Anemia to zbyt niski poziom żelaza, co prowadzi do nieprawidłowej ilości czerwonych krwinek. Anemia w przypadku kobiet w ciąży rozwija się na skutek rozwijającego się w macicy dziecka, którego potrzeby żywieniowe są bardzo duże. Jeżeli matka nie odżywia się odpowiednio, dochodzi do rozwoju anemii. Generalnie anemia nie odbija się na kondycji maluszka. Kiedy jednak jest naprawdę zaawansowana, może prowadzić do istotnego zmniejszenia wagi urodzeniowej dziecka. A to jest już poważnym problemem. Poza tym anemia istotnie osłabia kobietę w ciąży. Sprawia, że nie ma ona na nic siły, czuje się nieustannie zmęczona.

Różyczka

To powikłanie, które dzisiaj zdarza się coraz rzadziej. Wszystko dzięki wprowadzeniu obowiązkowego szczepienia przeciwko różyczce dla dziewczynek. Różyczka jest ostrą chorobą zakaźną, która dla matki nie jest groźna, ale w sposób niezwykle negatywny odbija się na dziecku. Jeżeli w czasie ciąży kobieta zachoruje na różyczkę, istotnie zwiększa się u dziecka powstanie wad rozwojowych. Większość dzieci matek, które w ciąży chorowały na różyczkę rodzi się z trisomią chromosomu dwudziestego pierwszego, czyli zespołem Downa. Zdarzyć mogą się również wady serca oraz uszkodzenie słuchu. Co ważne, nie można zapobiec wystąpieniu wad rozwojowych u dzieci tych matek, które zachorowały w ciąży na różyczkę.

Cukrzyca ciążowa

To stan, w którym organizm kobiety nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny. Stan ten poważnie zagraża nie tylko matce, ale także dziecku. Cukrzyca ciążowa istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Zawsze zwiększa także istotnie wagę urodzeniową dziecka. Wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielowodzia oraz stanu rzucawkowego, który bardzo zagraża zarówno matce, jak i rozwijającemu się dziecku. Cukrzyca ciążowa zawsze wymaga odpowiedniego leczenia, a kobieta, u której ją stwierdzono musi pozostawać pod nieustanną kontrolą lekarza. Nie można o tym zapominać.

Powikłania ciążowe może powodować szereg problemów, które dotykają nie tylko matkę, ale również dziecko. Wiele z nich może powodować powstawanie wad rozwojowych u dziecka. Inne prowadzą do przedwczesnego porodu. Niezależnie od tego, jakie powikłanie zostało stwierdzone u przyszłej mamy, zawsze jest powodem do objęcia jej wzmożoną opieką lekarską.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Błogosławionystan.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*