Moda na kamień w ogrodzie

kamień w ogrodzie

kamień w ogrodzieKamień i elementy kamienne to elementy dekoracyjne, doskonale uzupełniające roślinne kompozycje w ogrodach.

Bez względu na to, czy twój ogród położony jest w górach, czy na nizinach, umiejętnie wkomponowany podkreśli urok roślin i rzeźbę terenu. Szczytem marzeń jest takie ukształtowanie terenu, by kamienne elementy dekoracyjne były jak najbardziej naturalne.

W ogrodach spotyka się kamień każdego rodzaju, piaskowiec, wapień czy granit, ale też zwykłe otoczaki, w całości lub łupane. Każdy kamień stanowi doskonałe tło dla roślin ogrodowych. Wielu pasjonatów zbiera kamienie po łąkach i polach, inni skazani są na zakup tego materiału. W sprzedaży zresztą dostępne są kamienie obrobione, którym nadano konkretny kształt lub formę, również figurki, donice, fontanny, lub po prostu – bruk, kostka, plastry. Dla osób mniej zamożnych producenci architektury ogrodowej mają w ofercie betonowe imitacje kamienia.

Kamienne ogrody – potęga natury

Natura, jej bajeczna uroda dała inspirację do wykorzystania kamienia jako elementu dekoracyjnego w ogrodzie. Z biegiem czasu kamień przenosił się z górzystych terenów do ogrodów położonych na nizinach, stale zyskując na popularności. Kamień i jego rodzaj trzeba jednak dopasować do stylu, w jakim chcemy utrzymać nasz ogród, otoczaki i łupany polny kamień świetni podkreśli ogród wiejski, a granitowe donice, fontanny czy figurki świetnie się sprawdzą w parkowych kompozycjach.

Najpopularniejszymi ogrodami, w których wykorzystuje kamień jako budulec, są ogrody japońskie, przy których projektowaniu należy przestrzegać kilku reguł, do których należą:

  • Asymetria – jako, że japońskie ogrody są inspirowane naturalnym krajobrazem, należy w nich unikać symetrii, linii prostych, równych rzędów czy parzystych elementów. Niewskazana jest każda regularność.
  • Ogród japoński stanowi przedłużenie domu, wtapiać się powinien w naturalny krajobraz, podkreślając walory a zasłaniając braki.

Ogród japoński to zróżnicowany krajobraz w miniaturze, w związku z tym nawet w niewielkim ogrodzie ważna jest symbolika i zminiaturyzowane kategorie. Jednym z podstawowych elementów, które kojarzą się z ogrodem japońskim są skały i kamienie, uznawane za symbol siły i wieczności. Tworzenie z nich kompozycji wiąże się z przestrzeganiem wielu zaleceń. Kamienie w ogrodach japońskich mają zarówno charakter użytkowy, jak i dekoracyjny.

Kamień polny, ogrody stylizowane na skalne

kamienieOgród skalny, popularnie zwany skalnikiem, to świetny pomysł na aranżację ogrodowej przestrzeni. Osoby, które marzą o małym, górskim zakątku we własnym ogrodzie, o azylu, pełnym górskich roślin, potrzebujących kamiennego, nieco surowego otoczenia, mogą, przy odrobinie wyobraźni stworzyć fantazyjne w kształcie zakątki. Koniecznym warunkiem jest tu jednak dokładne przemyślenie układu i kompozycji roślin, które nie pozostawi nic przypadkowi, a pozwoli roślinom i kamieniom na interesujące przeplatanie się.

Popularny jest kamień polny, łupany otoczak, wykorzystywany do tworzenia ścieżek, eksponowania roślinnych kompozycji. Do wykonania ścieżek można też użyć drobnego żwiru, wysypując nim fantazyjne kształty.

Jak układać kamień w ogrodzie?

W ogrodowym krajobrazie kamień wygląda niezwykle naturalnie, malowniczo i elegancko. Od lat stanowi inspirację ogrodników, zarówno amatorów jak i zawodowców, zajmujących się projektowaniem ogrodów.

O sposobie układanie kamieni w ogrodzie decyduje tylko fantazja osoby, która na tego typu element dekoracyjny się zdecyduje. Kamień może stanowić otoczkę sadzawki czy oczka wodnego, można z niego zrobić ścieżkę prowadzącą przez ogród, miejsce, gdzie ustawimy stół, można wreszcie wykonać małą grotę skalną, porośniętą roślinami typowymi dla skalnych ogrodów. Można sięgnąć do poradników, np. do poradników dotyczących projektowania ogrodów japońskich, można również inspirować się istniejącymi ogrodami lub podglądać naturę, każdy sposób jest dobry, by ze swojego ogródka uczynić wyjątkowe miejsce, azyl dla rodziny i siebie.

Kamień, jako budulec ogrodowych ścieżek w naszym klimacie jest materiałem niemal idealnym. Jego struktura i trwałość, a także ponadczasowość, pozwalają na trwałe zagospodarowanie ścieżki, bez konieczności okresowych napraw czy impregnacji.

Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*