Mini poradnik jak dobrać oświetlenie do małego mieszkania.

oświetlenie do małego mieszkania

oświetlenie do małego mieszkaniaKażde mieszkanie, nawet to najmniejsze, powinno być dla nas atrakcyjne wizualnie oraz wprawiać nas w pozytywny nastrój. Dobór odpowiedniego oświetlenie ma w tym przypadku duże znaczenie. Dobrze dobrane źródła światła potrafią optycznie powiększyć przestrzeń oraz sprawić, że będzie ona bardzo przytulna. Wybierając odpowiednie lampy możemy sprawić, że dany pokój stanie się bardziej przestronny, wyższy czy jaśniejszy – wszystko zależy jaki cel założymy sobie podczas kupowania oświetlenia.

Optyczne obniżenie sufitu

Nowoczesny żyrandol, którego klosz skierowany jest do dołu powoduje optyczne obniżenie sufitu. O ile jest to dobre rozwiązanie w małych i wysokich pomieszczeniach kamienic, o tyle w nowym budownictwie już niekoniecznie. Obecnie rzadko spotyka się sufity powyżej 2,4 metrów wysokości. Przy pomieszczeniu 20 m2 powinniśmy zdecydowanie unikać tego typu rozwiązań. Jak uniknąć tego efektu?

Światło powinno być skierowane na sufit. Małe pomieszczenia najlepiej wyposażyć w lampy z kloszami otwartymi ku górze. Sufit będzie wydawał się wyższy, a pokój przestronniejszy. Dodatkowo kontrasty kolorystyczne w pomieszczeniu  mogą wzmocnić ten efekt. Jak? Małe pomieszczenia o jasnym suficie i ciemniejszej podłodze uzyskują bardziej atrakcyjny efekt podwyższenia, niż pokoje o ciemnych sufitach.

Nietypowy rozstaw pokoi

Ostatnimi czasy coraz częściej można spotkać się z nietypowymi w rozstawie pomieszczeniami. Załamania i skosy z początku mogą wydać nam się mało atrakcyjne, bo pierwsze wrażenie pozostawia w nas „zabieranie” przestrzeni przez owe załamania. Jednak jest i na to sposób. Dzięki dobrze rozmieszczonemu oświetleniu można naprawić wszelkie dysproporcje pomieszczenia. Aby wydłużyć wąski pokój należy oświetlić krótsze ściany. Oczywiście źródło światła powinno być skierowane na w kierunku ścian.

Uwaga na przesadne oświetlenie

Jednak należy pamiętać, że w małym pomieszczeniu bardzo łatwo o przesadę. Zbyt wiele punktów światła może wręcz zepsuć dobrze wyglądający pokój. Jeżeli lubimy jasne pomieszczenia, bezpieczniej będzie pomalować ściany na jasne kolory niż umieszczać żyrandol, kinkiety i oczka LED na małym metrażu. Jeżeli jednak odczuwamy potrzebę posiadania większej ilości lamp, postarajmy się, aby były one spójne. Najbezpieczniej w takim wypadku dobierać oświetlenie z jednej rodziny lamp – dzięki temu unikniemy chaosu i przesady.

Dekoracje

Przy doborze oświetlenia bardzo często skupiamy się na funkcjonalności światła podczas pracy czy obowiązkach domowych. Jednak należy pamiętać też o chwilach relaksu. W tym przypadku doskonale sprawdzą się lampy halogenowe, oczka, czy małe kinkiety punktowe, które nadadzą romantyczny nastrój w pomieszczeniu. Wieczorowa porą, gdy będziemy chcieli się wyciszyć punktowe światło może być doskonałym towarzyszem dobrego filmy, wciągającej książki czy smakowitej kolacji.

Jest, ale jakby nie było…

Najbardziej przyjemny efekt dla oka uzyskamy światłem rozproszonym, ciepłym i nie skupiającym uwagi. Bogato zdobione modele lamp nie są sprzymierzeńcami małego pomieszczenia. Najlepszy efekt uzyskamy dzięki mlecznym abażurom czy papierowym kloszom.

Artykuł powstał przy współpracy z centrumswiatla.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*