Migrena – jak ją rozpoznać i czym leczyć?

migrena

Migrena jest chorobą, która potrafi zupełnie uniemożliwić normalną egzystencję. Według badań cierpi na nią aż 18% społeczeństwa. Jak objawia się migrena i czy da się ją wyleczyć?

W walce z migreną nie jesteś bezsilna. Zacznij obserwować swój organizm, a z powodzeniem unikniesz czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości. Jeśli migreny występują często i są bardzo silne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W umiarkowanym bólu ulgę mogą przynieść środki dostępne bez recepty takie, jak Ibuprom, Paracetamol, Migea, tabletki Etopiryna czy Melisana w płynie.

Gdy masz migrenę…

Postaraj się ograniczyć wszystkie bodźce takie, jak hałas czy ostre światło. Najlepiej połóż się w zaciemnionym pokoju, a do czoła przyłóż ciepły lub zimny okład. Jeśli nie możesz zapanować nad uciążliwym atakiem migreny, doraźnie mogą pomóc leki przeciwbólowe takie, jak Ibuprom, Panadol, Etopiryna czy Migea. Tabletki na migrenę Migea bez recepty zawierają substancję czynną w leczeniu migreny – kwas tolfenamowy, a w skład Panadolu wchodzi znany paracetamol, który pomoże Ci złagodzić objawy bólu głowy.

Migea, tabletki na migrenę działają podobnie jak inne środki przeciwbólowe np. ibuprofen, paracetamol, aspiryna, ale Migea bez recepty zawiera też składnik, który minimalizuje wydzielanie substancji nadmiernie uwalnianych przez organizm w czasie migreny. Tabletki na migrenę Migea to jedyny taki lek na ból głowy z kwasem tolfenamowym dostępny bez recepty. Z kolei Etopiryna to połączenie trzech substancji – kwasu acetylosalicylowego, etenzamidu i kofeiny, które działają jednocześnie przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Lek jest często stosowany w medycynie rodzinnej w przypadku bólu głowy różnego pochodzenia i nasilenia.

Wszystkie fazy migreny

Pierwszym etapem jest faza zwiastunów, która może trwać od 1 godziny do nawet doby przed pojawieniem się bólu głowy. Ta faza dotyczy jedynie 20 – 60% chorych na migrenę. Może się też wiązać ze zmiennością nastrojów oraz problemami z koncentracją, niekiedy też zwiększeniem łaknienia lub częstszym oddawaniem moczu. Kolejna faza to aura. Najczęściej wiąże się z trwającymi mniej niż godzinę, a najczęściej od kilku do kilkunastu minut, objawami neurologicznymi oraz zaburzeniami zmysłu węchu i wzroku.

Kolejna jest faza bólu głowy. U większości chorych początkowo występuje ból jednostronny o charakterze tętniącym i narastającym, który może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni. Po niej następuje faza ponapadowa, która jest związana ze zmęczeniem i obniżeniem nastroju. Często fazie ponapadowej towarzyszy też tępy, rozlany ból głowy. Rozpoznanie poszczególnych faz jest istotne, gdyż jeśli decydujesz się na przyjmowanie leków, szczególnie specjalistycznych (np. Migeatabletki z kwasem tolfenamowym) lub leków na receptę, najlepiej przyjąć je już w drugiej fazie migrenowego bólu głowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*