Mieszkanie w Warszawie? Najlepiej przy metrze!

Mieszkanie w Warszawie

Mieszkanie w WarszawieWarszawiacy czują miętę do mieszkań powstających przy metrze! Świadczą o tym m.in. powstające w tym momencie, nowe inwestycje na Mokotowie, Bielanach, Wilanowie czy Pradze Północ. Jakie mieszkania są w cenie i czy obecny trend utrzyma się na długo?

Choć nie brakuje ofert mieszkań o metrażach sięgających 60-70, a nawet 100m2, coraz więcej deweloperów decyduje się na budowę bardziej przystępnych, przynajmniej pod względem wielkości, lokali. Badania rynku wykazują, że większość mieszkańców stolicy woli zakupić mieszkanie mniejsze, ale w lepszej lokalizacji. Znaczna część decyduje się na zakup dwóch albo trzech pokoi, najlepiej w zakresie 40-50m2. Ceny takich mieszkań wahają się od 300 do 400 tysięcy złotych. Cena i wielkość obecnie nie są jednak jedynym wyznacznikiem wartości mieszkania. Dużą rolę odgrywa także lokalizacja. Im bliżej centrum, tym cena mieszkania wyższa.

Wyjątkiem od tej zasady są inwestycje powstające w pobliżu stacji metra. Średnia cena mieszkań w Warszawie wynosi 7,6 tysiąca złotych za jeden metr kwadratowy. Od znacznie tańszej Białołęki po zdecydowanie droższy Wilanów. Przez ostatnie dwa lata spadły ceny mieszkań na Ursynowie i Pradze Południe, wzrosły jednak na Bielanach i Woli. Powodem takiego stanu rzeczy, oprócz powstania nowoczesnych inwestycji o wysokim standardzie wykończenia, jest druga linia metra. Zyskuje na tym Praga Północ, zyskuje też Chrzanów, położony na obrzeżach Bemowa. Stacje mają być oddane co prawda dopiero w okolicach 2018 roku, jednak inwestorzy już teraz pragną zyskać na tym fakcie jak najwięcej. Nic w tym jednak dziwnego. Budowa nowych mieszkań musi potrwać, przez co bardzo możliwe, że otwarcie drugiej linii, pokryje się z oddaniem niektórych lokali przyszłym właścicielom.

Popularnością cieszą się także nowe mieszkania położone w pobliżu pierwszej linii metra. Choć działek pod budowę jest coraz mniej, chętnych na zakup mieszkań nie brakuje. Nie ma znaczenia czy są to mieszkania położone na stacjach końcowych, czy na trasie metra. W ten sposób zyskuje np. Białołęka (nowe osiedle Naturalis) czy chociażby nowe inwestycje na Mokotowie (osiedle Sakura i Moko). „Dostęp do metra stanowi dla wielu kupujących czynnik decydujący o zakupie, bądź nie, nowego mieszkania. Nie ulega wątpliwościom, że nadal najważniejszy jest metraż i cena, jednak dzięki dodatkowym, szybkim środkom komunikacji, kupujący chętniej spoglądają na mieszkania położone w dalszych częściach Warszawy” stwierdza specjalista z Ronson Development. Nie brakuje także ofert kupna mieszkania na rynku wtórnym, należy jednak pamiętać, że ten jest z reguły droższy niż rynek pierwotny. Różnica w cenie za metr kwadratowy może sięgać nawet kilkuset złotych.

Nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie trend na mieszkania przy metrze miał zniknąć. Podziemny pociąg sprawia, że niezależnie od miejsca pracy bądź zamieszkania, dojazd do centrum staje się niezwykle prosty i zajmuje nie kilkanaście bądź kilkadziesiąt, a zaledwie kilka minut. Największym szczęściarzom, posiadającym pracę i mieszkanie na trasie metra, dojazd w jedną zajmie do 20 minut. Nie ulega wątpliwościom, że jest czego pozazdrościć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*