Mężczyźni również mogą zachorować na raka piersi

mężczyzna rak piersi

Rak piersi to choroba kojarzona przede wszystkim z kobietami, jednak warto mieć świadomość, że problem ten dotyczyć może również mężczyzn. Tym bardziej, że rak piersi w przypadku mężczyzn wiąże się niestety z bardzo wysoką śmiertelnością. Dlaczego?

Głównie ze względu na fakt, iż jest on wyjątkowo późno wykrywany, przez co skuteczne leczenie jest często po prostu niemożliwe. Mężczyźni często lekceważą i bagatelizują objawy charakterystyczne dla raka piersi, wychodząc z założenia, że ów ryzyko ich nie dotyczy.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wcześniej wykryty i rozpoznany nowotwór znacznie łatwiej wyleczyć. Większość mężczyzn nie posiada odpowiedniej wiedzy merytorycznej w zakresie raka piersi, co w konsekwencji prowadzi do późnego diagnozowania choroby. I choć rak piersi u mężczyzn zdarza się stosunkowo rzadko, to jednak warto zapoznać się z profilaktyką oraz najbardziej charakterystycznymi objawami. Śmiertelność tego rodzaju nowotworu w przypadku mężczyzn jest bowiem znacznie wyższa niż u kobiet.

Dlaczego mężczyźni chorują na raka piersi?

Najbardziej powszechną przyczyną pojawiania się raka piersi u mężczyzn jest oddziaływanie estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych – ryzyko pojawia się wtedy, gdy ich poziom wzrasta, a jednocześnie maleje poziom testosteronu. Właśnie dlatego ten rodzaj nowotworu najczęściej dotyka mężczyzn w podeszłym wieku. Nie oznacza to jednak wcale, że młodsi faceci nie mogą zachorować na raka piersi. Na zaburzenia stężenia estrogenu wpływ mogą mieć także wszelkie urazy jąder, regularny kontakt z kosmetykami zawierającymi ten hormon czy marskość wątroby. Ponadto, rak piersi może mieć podłoże genetyczne i być chorobą o charakterze dziedzicznym.

Jak rozpoznać i wykryć nowotwór piersi? Najbardziej charakterystycznymi objawami są pojawienie się pojedynczego guzka lub kilku guzków, zmiana wielkości czy gabarytów piersi, zmiany w wyglądzie sutka oraz owrzodzenie klatki piersiowej. Oczywiście, dostrzeżenie wspomnianych symptomów wcale nie musi oznaczać nowotworu, jednak w celu wykluczenia tej choroby warto bezzwłocznie udać się do lekarza. Ten zazwyczaj kieruje pacjenta na badanie USG, podczas którego możliwe jest zaobserwowanie zmian w tkance piersi i zdiagnozowanie ewentualnego raka.

Nowotwór piersi u mężczyzny, a proces leczenia

Nie jest tajemnicą, że na skuteczność leczenia nowotworu wpływ ma przede wszystkim szybkość wykrycia, rozpoznania i zdiagnozowania choroby. Męska kuracja w zasadzie nie różni się od tej dedykowanej kobietom, a najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest usunięcie piersi, czyli tzw. mastektomia. Czasem zdarza się, że komórki rakowe szybko się rozprzestrzeniają, przez co konieczne jest usunięcie również pobliskich węzłów chłonnych.

Następnym krokiem jest określenie, jaka terapia będzie najlepsza dla danego pacjenta, a do potencjalnych możliwości należą radioterapia, chemioterapia oraz leczenie za pomocą hormonów. W niektórych przypadkach pacjenci muszą przyjmować lek hamujący działanie estrogenów – tamoksifen. Wydaje się, że kluczowe jest uniknięcie przerzutów, bowiem brak takowych znacznie zwiększa szansę na powrót do zdrowia. Właśnie dlatego warto regularnie, profilaktycznie sprawdzać piersi pod kątem ewentualnego nowotworu.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Medisite.pl .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*