Leczenie zapalenia gardła u niemowlęcia

Zapalenie gardła to jedno z najczęstszych schorzeń dokuczających niemowlętom. Źródłem jego powstawania jest infekcja wirusowa, która z czasem niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje. Wirusy te odpowiedzialne są za powstanie stanu zapalnego górnych dróg oddechowych. Efektem tego jest zniszczenie śluzówki nosa oraz gardła. Należy wiedzieć, że gardło to bardzo ważny element w budowie ciała człowieka, ponieważ stanowi on przedsionek układu oddechowego oraz pokarmowego. Ma to duże znaczenie, ponieważ dzięki swojemu położeniu jest bardzo narażone na kontakty ze znajdującymi się w powietrzu i w pokarmach drobnoustrojami o właściwościach chorobotwórczych. Zachorowania najczęściej mają miejsce w okresie jesienno-zimowym.
W przypadku niemowląt, izolowane zapalenie gardła ma miejsce bardzo rzadko. Przeważnie jednak występuje z takimi objawami jak na przykład zapalenie dróg oddechowych oraz zapalenie zatok. Charakterystycznym objawem jest też katar. Zapalenie gardła u dziecka w takim wieku objawia się charakterystycznym drapaniem w gardle. Objawy te są od razu widoczne po dziecku, ponieważ staje się ono automatycznie płaczliwe oraz zdenerwowane. Często znakiem tego, że gardło nie daje mu spokoju jest wkładanie palców do buzi. W niektórych wypadkach problemem jest też przełykanie śliny oraz kaszel. W nocy może ono mieć też problemy z oddychaniem, pojawia się wysoka gorączka oraz dreszcze.
Jeśli już zauważymy takie objawy u naszego dziecka, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest oczywiście udanie się do lekarza, który na bazie przeprowadzonego badania zaleci odpowiednie warianty leczenia. Co na gardło dla niemowlaka? Przeważnie leczenie polega na zażywaniu środków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, niemowlęciu podaje się również leki mające na celu złagodzenie kaszlu oraz kataru. Możliwe jest stosowanie antybiotyków, ale tylko w niektórych przypadkach, a dokładniej w przypadku bakteryjnego zakażenia gardła. Jeśli ból gardła nie daje dziecku spokoju, dobrym pomysłem jest podanie mu chłodnego picia. Nie powinny to być jednak zimne napoje. W przypadku choroby naszej pociechy, warto zadbać o odpowiedni poziom wilgoci w naszym mieszkaniu. Jest to szczególnie istotne w sezonie grzewczym, gdy liczba zachorowań jest szczególnie wysoka. Jeśli dziecko ma gorączkę, należy go odpowiednio nawadniać w sposób systematyczny. W przypadku częstych bólów gardła u naszego dziecka w naszej domowej apteczce powinny się znaleźć takie preparaty jak na przykład środki nawilżające błonę śluzową nosa oraz leki zmniejszające ilość wydzielin z nosa. Na podwyższoną temperaturę należy stosować leki przeciwgorączkowe.
W przypadku zapalenia gardła można zdecydować się naturalne metody leczenia. Warte rekomendacji są też balsamy zawierające olejki eteryczne, którymi smaruje się klatkę piersiową. Olejki tego rodzaju charakteryzują się dużym poziomem lotności. Mają one właściwości przeciwzapalne, często zapisywane przez lekarzy jako dodatkowa forma leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here