Łatwe i szybkie prasowanie – sprawdzone porady

szybkie prasowanie

Dla większości z nas prasowanie to żmudny, wymagający precyzji, cierpliwości niepotrzebny proces. Jeśli mamy do uprasowania stertę ubrań, od razu nasuwa nam się myśl o nudnym i zmarnowanym popołudniu. Jak polubić prasowanie? Podpowiadamy!

Nie prasuj suchych ubrań

To prawda! Wilgotne ubrania łatwiej wyprasować. Jeśli mamy możliwość, zbierzmy pranie, które nie jest jeszcze do końca suche. Pamiętaj, że nawilżanie parą z żelazka niszczy kolory i sprawia, że szybciej blakną, dlatego tym bardziej powinniśmy je prasować wilgotne. Pozostając w temacie parowania – jeśli posiadamy żelazko na parę, musimy poczekać aż mocno się nagrzeje – w przeciwnym wypadku będzie z niego kapać woda.

W cieplejsze dni zrezygnujmy z odwirowywania. Dzięki wyższym temperaturom, pranie i tak szybko wyschnie, a będzie zdecydowanie mniej wygniecione.

Ciemne a jasne tkaniny

Jeżeli chcemy uchronić nasze tkaniny od błyszczenia po wyprasowaniu, jasne ubrania bawełniane prasujmy na prawej stronie, zaś ciemne po lewej. Wszelkie aplikacje, nadruki, naszywki na ubraniach prasujmy po lewej stronie bądź przez papier, dzięki temu pozostaną w nienaruszonym stanie.

Prostym, a zarazem bardzo skutecznym trikiem na szybsze wyprasowanie jeansu czy lnu jest skroplenie ich wodą i włożenie na kilkadziesiąt minut do zamrażalnika – dzięki temu wygniecenia łatwiej się wygładzą i nie będziemy musieli się przemęczać przy wyprasowaniu każdej krawędzi.

Preparaty

Na rynku mamy mnóstwo preparatów, które ułatwiają prasowanie – zawierają w składzie krochmal, dzięki któremu dokładniej uprasujemy tkaninę. By ubrania ładnie pachniały, możemy dodać odrobinę perfum lub pachnącego płynu do wody, którą wlewamy do żelazka.

Jak prasować?

Jeśli nie chcemy rozciągnąć odzieży, prasujmy tkaniny zawsze wzdłuż włókien, nie przyciskajmy żelazka zbyt mocno. By uniknąć przypaleń, możemy zainwestować w specjalną nakładkę.  By łatwiej i szybciej wyprasować nasze rzeczy, możemy pod pokrowiec deski do prasowania włożyć grubą podkładkę, np. ręcznik. Dodatkowo możemy położyć warstwę folii aluminiowej, która odbija ciepło, a tym samym przyspiesza prasowanie naszej tkaniny i sprawia, że jest ona idealnie gładka – radzą specjaliści z janniezbedny.pl.

Jeżeli chcemy uniknąć brzydkich zaprasowań, wykorzystajmy ręcznik. Zrolujmy go i włóżmy w np. trudne do wyprasowania rękawy koszuli. Unikniemy nieestetycznych zaprasowań na środku rękawów. Pomocna może być także mini deska do prasowania, która zdecydowanie ułatwia prasowanie rękawów, trudnych elementów.

A co w nagłych przypadkach?

Jeżeli musimy szybko wyprasować dane ubranie, istnieje kilka pomocnych trików. Pierwszym z nich jest prostownica do włosów, dzięki której uprasujemy trudno dostępne miejsca. Będzie niezastąpiona, jeśli chcemy wyprasować kołnierze, niewielkie zagięcia. Nie używajmy najwyższej temperatury, gdyż może nam zniszczyć tkaninę – ustawmy ją na średnią temperaturę i przyłóżmy na kilka sekund. Nie ryzykujmy przypalenia w przypadku delikatnych tkanin.

Prostym sposobem jest także przygotowanie mikstury z wody i octu. Ocet winny mieszamy z wodą w proporcji 1:3. Przelewamy mieszaninę do pojemnika z rozpylaczem. Rozpylając ją na ubranie, pozbędziemy się zagnieceń.

Pomocna w rozprasowaniu zagnieceń będzie także para z kąpieli. Pogniecione ubranie wieszamy blisko słuchawki prysznicowej (uważając, by nie zostało oblane wodą), zamykamy drzwi i okna na kilka minut. Po tym czasie Twoje ubranie zostanie wyprasowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*