Co to jest kwas tolfenamowy i jak działa?

kwas tolfenamowy

Migrena to nie tylko zwykły ból głowy. Każdy, kto na nią cierpi, wie, że potrafi ona nie tylko zepsuć dzień, ale niemal wypisać z życiorysu cały tydzień, a czasem i miesiąc. Farmaceuci wciąż szukają złotego środka na migrenę – być może okaże się nim unikalna substancja, jaką jest kwas tolfenamowy?

Atak migreny zwykle trwa od 4 do aż 72 godzin. Odczuwamy tak silny ból, zwiększający się w trakcie aktywności fizycznej, że trudno nam funkcjonować na co dzień. Liczne objawy – np. wymioty, nadwrażliwość, drętwienie kończyn – sprawiają, że każdy pacjent marzy o pozbyciu się bólu. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, opcjonalnie można sięgnąć po lek zawierający kwas tolfenamowy i odzyskać spokój.

Co to jest kwas tolfenamowy?

Środki przeciwbólowe mogą pomóc zwalczyć dolegliwości związane z migreną, ale pamiętajmy, aby wybierać leki niesteroidowe. Do tej grupy zaliczamy m.in. kwas tolfenamowy, który stanowi składnik niektórych środków.

Kwas tolfenamowy to jeden z niesteroidowych leków zapalnych z grupy pochodnych kwasu antranilowego, tzw. fenamatów, ale słynie jako skuteczniejszy i bezpieczniejszy. Nic dziwnego, że stosuje się go do złagodzenia ataków bólów głowy związanych z migreną, a także aury migrenowej. Kwas ten wprowadzono do medycznego obrotu pod koniec lat 70. XX w. jako polecany w leczeniu migreny.

Jak działa kwas tolfenamowy?

Pacjenci cenią go za skuteczność i działanie przeciwbólowe – szybko się wchłania, a już po 60 minutach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Pierwsze efekty jego działania odczuwalne są zaś już po 30 minutach od zażycia. Warto też wiedzieć, że charakteryzuje się również właściwościami przeciwgorączkowymi i przeciwzapalnymi. Dawka standardowa wywołuje niewiele skutków ubocznych w porównaniu z innymi środkami z grupy NLPZ.

Kwas tolfenamowy hamuje aktywność enzymów cyklooksygenaz oraz lipooksygenaz, dzięki czemu nie dochodzi do produkcji leukotrienów. Warto sięgnąć po leki zawierające kwas tolfenamowy na początku ataku – dosłownie w trakcie rozpoczęcia się ostrego napadu bólu. Jego ogromną zaletą jest także zmniejszenie częstotliwości nawrotów bólu migrenowego.

Czy kwas tolfenamowy jest bezpieczny dla organizmu?

Co ważne, organizm ludzki dobrze go przyswaja oraz toleruje – nie odnotowano przeciwwskazań do jego stosowania. Nie warto ryzykować zdrowiem i narażać go na niepożądane skutki czy efekty uboczne. Ponadto, według lekarzy jest bezpieczniejszy niż wiele innych leków, które zażywamy w przypadku ataku migreny. Jak pokazują wyniki badań, kwas tolfenamowy jest bezpieczniejszy niż klasyczne leki przeciwmigrenowe dostępne na receptę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*