Kupujesz mieszkanie? Zdecyduj się na badania diagnostyczne instalacji!

Kupujesz mieszkanie

Kupujesz mieszkanieChcesz ustrzec się przed nieprzyjemnymi niespodziankami po odebraniu kluczy do swojego nowego mieszkania? Zdecyduj się na badania diagnostyczne, które wykażą, czy instalacja wodna oraz izolacja termiczna są w dobrym stanie!

Po wejściu w życie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” – a dokładniej mówiąc, po włączeniu do niego mieszkań z rynku wtórnego – wielu młodych ludzi przyspieszyło decyzję o kupnie swojego pierwszego lokum. Odebranie mieszkania to bardzo emocjonujące wydarzenie – w końcu będzie się miało swoje własne cztery kąty, w końcu właściciel wynajmowanego mieszkania nie będzie składał niezapowiedzianych wizyt, w końcu będzie cisza i spokój. Wiele osób bierze prędko klucze, by jak najszybciej zacząć remont pod swój własny gust i nie przejmuje się tym, co będzie potem. A może zdarzyć się wiele. Używane mieszkania przeszły już swoje i nie są „nówką sztuką”, a budowa niektórych nowych mieszkań niekiedy jest przyspieszona, by oddać nieruchomość na czas, a jak wiadomo – gdzie się człowiek spieszy, tam się diabeł cieszy. Jednym słowem – nie wszystko może być takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Może zdarzyć się, że po dokonaniu remontu – położeniu nowych płytek czy pomalowaniu ścian – nagle będziemy zmuszeni robić wszystko od nowa, bo pęknięta lub uszkodzona rura objawiła się zaciekami na ścianach. Istnieje jednak sposób, by temu zapobiec, a są nimi badania diagnostyczne.

Nieoceniona pomoc specjalistów

O pomoc w sprawdzeniu stanu instalacji wodnej oraz izolacji termicznej warto zwrócić się do specjalistów. Dysponują oni niezbędnym sprzętem, dzięki któremu w szybki sposób znajdą uszkodzenia, o ile takie istnieją. Oczywiście jeżeli sami się na tym znamy, możemy wykonać takie badania diagnostyczne samodzielnie.

Szczelność instalacji wodnej sprawdzana jest za pomocą próby ciśnieniowej opartej na normie PN-EN-1264. Do jej przeprowadzenia konieczny jest cechowany manometr tarczowy. Przed podjęciem próby diagnostycznej, specjalista zabezpieczy obieg gorącej wody, by nie przekroczyła ona maksymalnego progu ciśnienia. „Próba ciśnieniowa w dużym skrócie polega na wtłoczeniu do instalacji wodnej powietrza pod wysokim ciśnieniem, a potem napełnieniu jej wodą. Sposobem tym sprawdza się działanie pomp cyrkulacyjnych oraz obiegowych, a także armaturę regulacyjną i odcinającą. Ponadto próba ciśnieniowa umożliwia skontrolowanie głośności pracy rur oraz zabezpieczeń przed przepływami zwrotnymi” – informuje specjalista z firmy Protek. Na koniec instalacja wodna zostanie przepłukana oraz – o ile to konieczne – zdezynfekowana.

Z kolei strukturę izolacji termicznych diagnozuje się za pomocą specjalnej kamery termowizyjnej. Badania tego typu mają na celu zweryfikowanie stanu ocieplenia ścian, podłóg lub – w przypadków domów jednorodzinnych – dachu. W bardzo łatwy sposób można wówczas sprawdzić, czy ściany, podłoga lub dach nie są zawilgocone, czy wokół okien nie występują przedmuchy lub też czy naturalna wentylacja działa prawidłowo.

Wszystko na papierze

Po wykonaniu badań diagnostycznych eksperci sporządzają protokół z przeprowadzonych prób. Jest on najczęściej wysyłany drogą mailową.

Jak widzisz, istnieją sposoby, dzięki którym zawczasu znajdziesz ewentualne usterki, a dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na ponownym remoncie. Zanim przejmiesz mieszkanie, zdiagnozuj je!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*