Jak zwiększyć szansę in vitro?

Jak zwiększyć szansę in vitro

In vitro to zapłodnienie pozaustrojowe – połączenie komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że na świecie z problemem niepłodności boryka się 60-80 mln par rocznie. W  Polsce około 15 tys. par potrzebuje zastosowania metody in vitro.

1. Wyselekcjonowane plemniki

Jednym ze sposobów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest metoda IMSI (jedna z technik in vitro) – główkę plemnika ogląda się pod dużym powiększeniem i ocenia pod względem jakości. Dzięki temu możliwa jest wnikliwa analiza morfologiczna przed przeniesieniem plemnika do komórki jajowej.

2. Przygotowanie na stres

Leczenie niepłodności wymaga czasu i wytrwałości. Ważne jest, by nastawić się psychicznie, że do sztucznego zapłodnienia może nie dojść za pierwszym razem. Nieocenione jest w tym czasie wzajemne wspieranie się partnerów i troska najbliższych, a także wypełnienie czasu przyjemnościami, by przejść jak najlepiej przez okres niepewności (około 10 dni).

3. Wypoczynek i zdrowe odżywianie

Aby dać embrionowi jak największe szanse na rozwinięcie się w macicy, należy zadbać o siebie – spać 7-8 godzin i zdrowo się odżywiać: ograniczyć jedzenie tłuszczów nasyconych i cukru, wzbogacić dietę w warzywa, owoce i tłuszcze nienasycone. Ważne jest jedzenie regularnych posiłków – 5 dziennie. Kobieta, która decyduje się na in vitro powinna jak najczęściej się relaksować.

4. Rezygnacja z części obowiązków

Przyszła matka powinna zrezygnować z pracy, jeśli wiąże się ona z wysiłkiem fizycznym. Jeśli jest to kolejne dziecko, rozsądnie byłoby rozważyć zatrudnienie osoby do pomocy.

5. Dostosowanie do zaleceń lekarza

Istotne jest przyjmowanie wszystkich środków farmakologicznych, które zaleca lekarze, pilnowanie dawki i pory ich zażycia. Wskazana jest również wstrzemięźliwość seksualna – do momentu, kiedy zacznie bić serce płodu. Należy nosić swobodną odzież z ‚oddychającego materiału’, np. jedwabiu i bawełny. 48 godzin po wykonaniu zabiegu nie powinno się kąpać.

[Głosów:6    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*