Jak zwalczyć ból piersi przed okresem?

ból piersi

ból piersiJak zwalczyć ból piersi przed okresem? Ból piersi związany zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest czymś całkowicie naturalnym. Ta dolegliwość dotyczy aż 90% kobiet w wieku rozrodczym. Czy jednak koniecznie trzeba się po prostu z tym pogodzić?

Co powoduje ból piersi przed okresem?

Ból piersi jest naturalnie związany ze zbliżającym się okresem i pojawia się na około tydzień przed wystąpieniem krwawienia. Wywołuje go spadek poziomu hormonów oraz tendencja do zatrzymywania się w tym czasie wody w organizmie. Piersi mogą stać się bardzo wrażliwe i nabrzmiałe. Ból nasila się w trakcie ruchu powodując uczucie dyskomfortu przy chodzeniu i bieganiu.

Jak zwalczyć ból piersi przed okresem?

 Co mówi na ten temat medycyna?

Te rodzaj bólu nazwa się fachowo mastodynią. Przybiera on najróżniejsze formy i stopnie natężenia – pulsujący, ostry lub tępy, czasem jedynie występuje wrażliwość na dotyk. Żadne z tych objawów nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i na ogół przyjmuje się je za normalny stan rzeczy. 

Czy mastodynia może być objawem choroby? 

Nie można wykluczyć takiej możliwości. Może być to skutek infekcji lub jeden z pierwszych objawów włókniaków, gruczolakowłókniaków i tłuszczaków, jednak w takim przypadku ból nie występuje jedynie przed okresem, lecz utrzymuje się również w trakcie jego trwania i po ustąpieniu krwawienia. Jeśli wyczuwasz w piersi jakiekolwiek zgrubienia lub nierówności koniecznie natychmiast zgłoś się do lekarza.

Jak można sobie pomóc? 

Zakładamy, że to po prostu symptom związany z PMS. W takim przypadku warto zastosować następujące rozwiązania:

  • Ogranicz tłuszcze zwierzęce i wprowadź do diety więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli Omega 3 i 6. Ich najbogatszym źródłem są ryby, oleje roślinne oraz orzechy. Dla kobiet żyjących w biegu dobrym rozwiązaniem będzie regularne łykanie tranu w kapsułkach.
  • Nie pozwól sobie na niedobory witaminy E. Jej doskonałym źródłem są jajka, zielone warzywa oraz produkty pełnoziarniste.
  • Zapobiegaj zatrzymywaniu się wody w organizmie. Wyklucz gazowane napoje, ogranicz spożycie soli i pij minimum 2 litry wody niegazowanej.
  • Wypróbuj okłady. Pomocna okazuje się biała kapusta – oderwij dwa liście, schłodź je w lodówce, rozbij tłuczkiem, aby puściły sok i przyłóż do piersi. Brzmi dziwacznie, jednak sok z kapusty ma działanie przeciwzapalne.

Zainwestuj w usztywniany biustonosz. Unieruchomienie piersi natychmiast złagodzi ból. W tym zadaniu świetnie sprawdzi się biustonosz sportowy.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*