Jak zadbać o zdrowie piersi?

zdrowie piersi

zdrowie piersiJak zadbać o zdrowie piersi? Wiadomo raka piersi pojawia się w życiu każdej kobiety. U części spowodowane jest to przypadkami tej choroby w rodzinie, u innych poprzez przygnębiające statystyki. Nie każda zmiana w strukturze piersi oznacza wyrok – często guz jest niezłośliwy lub okazuje się być tłuszczakiem lub zwykłą cystą. Pamiętaj, że zdrowie piersi w dużym stopniu zależy również od ciebie.

Uwarunkowania genetyczne.

To najbardziej skomplikowany czynnik, ponieważ tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu na ryzyko zachorowania. Jeśli w twojej rodzinie często występowały nowotwory musisz bezwzględnie przestrzegać harmonogramu zalecanych badań. Wcześnie wykryte zmiany można całkowicie wyleczyć, ignorowanie problemu w obawie przed przykrą diagnozą nie sprawi że będziemy zdrowe. Pamiętaj również żeby raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi.

Jak zadbać o zdrowie piersi?

Czynniki hormonalne.

Liczne badania wykazały związek pomiędzy wysokim poziomem estrogenów, a ryzykiem zachorowania na raka piersi. W związku z tym bardziej narażone są kobiety, które wcześnie zaczęły dojrzewać i relatywnie późno przeszły menopauzę. Zasada mówi – im więcej cykli miesiączkowych tym większe jest ryzyko zachorowania. Lekarze twierdzą, że wczesna ciąża tzn. przed 25 rokiem życia zmniejsza ryzyko raka piersi. Szacuje się, że spada ono aż o 50% w porównaniu do kobiet rodzących po 30 roku życia lub bezdzietnych – za wszystko odpowiedzialne mają być estrogeny.

Styl życia.

Profilaktyka wszelkich nowotworów obejmuje przede wszystkim czynniki dnia codziennego. Tu mamy ogromne pole do popisu i znaczny wpływ na utrzymanie zdrowych piersi przez całe życie.

Odpowiednio się odżywiaj. Osoby otyłe są znacznie bardziej narażone na ryzyko zachorowania, podobnie jak te, które spożywają regularnie wysoko przetworzoną żywność naszpikowaną konserwantami i polepszaczami.

Nie nadużywaj alkoholu. Zarówno alkohol jak i estrogeny magazynowane są w wątrobie. Jeśli ten organ straci sprawność nie będzie mógł prawidłowo przetwarzać hormonów – poziom estrogenów zacznie wzrastać.

Nie pal tytoniu. O tym, że palenie zabija nie trzeba chyba nikomu przypominać. Nie wykazano co prawda konkretnego związku pomiędzy paleniem, a rakiem piersi, jednak nigdy nie wiadomo który organ zaatakują rozbudzone nikotyną komórki rakowe.

Bądź aktywna. Kobiety żyjące aktywnie są po prostu zdrowsze – ich waga jest w normie, a cykl miesięczny bardziej regularny.

BADAJ SIĘ REGULARNIE I DBAJ O CHIGIENĘ ŻYCIA CODZIENNEGO!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*