Jak urządzić taras?

kostka granitowa

kostka granitowaPiękny i duży taras, na którym można się opalać w ciepłe dni, a po przylegających do niego schodach zejść do ogrodu. Niektórzy zapominają, że może być nie tylko użytkowy, ale także ozdobny. W zależności od tego jak został wybudowany możemy go dowolnie zaaranżować, ale nie pozwólmy, aby tak atrakcyjna cześć naszego domu wyglądała, jak odstająca powierzchnia z kilkoma plastikowymi meblami ogrodowymi.

Zbuduj trochę prywatności

Taras powinien być Twoja domową przestrzenią, w której będziesz czuć się zupełnie swobodnie. Nawet jeśli bardzo lubisz swoich sąsiadów to pozwól sobie na chwilę odpoczynku od ich spojrzeń – nawet, gdy są Ci przychylne. Niestety, ciekawość może zwyciężyć nad przyzwoitością i Twój piątkowy wieczór z przyjaciółmi, albo rodzinne niedzielne śniadanie może okazać się świetną okazją do sąsiedzkiej inwigilacji. Dlatego zainwestuj w coś co Cię osłoni. Najlepiej jest do tego wykorzystać rośliny, ale te potrafią bardzo długo rosnąć, dlatego szybszym rozwiązaniem będą drewniane lub wiklinowe panele, przy których zasadzimy bluszcz lub inne pnące się rośliny, które skutecznie nas ukryją i będą atrakcyjnie wyglądać. Wzrok sąsiadów to nie wszystko – słońce także może dać Ci popalić. Przed poparzeniami ochroni Cię markiza, którą w zależności od nastroju możesz chować i rozwijać.

A co na podłogę?

Taras, szczególnie taki, który ma schody łączące go z ogrodem, powinien mieć odpowiednio wyłożoną podłogę. Oprócz oczywistych względów estetycznych trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Podłoga musi być antypoślizgowa! W zimowe poranki i wieczory możemy się przez nią połamać, więc lepiej zainwestować w coś, co nie dopuści do naszego upadku.

Większość osób decyduje się na płytki. Oczywiście należy się zdecydować na te, które są przeznaczone na zewnątrz, czyli gres lub terakotę. Niestety, nawet gdy kupimy te mrozoodporne musimy liczyć się z tym, że mogą zacząć pękać, co wygląda wyjątkowo nieestetyczne. Najtrwalsza będzie podłoga wykonana z kostki kamiennej. Najlepszy będzie granit, bo nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji, nie ściera się zbyt szybko, a nawet jeśli to zamiast kupować nowe kostki, wystarczy je odwrócić. Każda z kostek jest sześcianem, więc zanim się całkowicie zużyje miną dziesiątki albo i setki lat. Za to możemy zaimpregnować kostki – na wszelki wypadek, żeby był odporniejsze na brud i plamy z tłuszczu, które są trudnozmywalne. Dodatkowo przydadzą się kamienne schody, które estetycznie będą pasowały do granitowej podłogi.

Meble

Nie zapomnijmy o ich odpowiednim wyborze! To bardzo ważna część tarasu. Najwygodniej będzie się zdecydować na drewniane lub wiklinowe. Plastikowe są nieestetyczne, płowieją i łatwo się kruszą. Jeśli nie lubimy naturalnego stylu to możemy zdecydować się na metalowe meble ze stali nierdzewnej. Nie przewrócą się na wietrze i będą służyły nam przez bardzo długi okres.

Nie zapominajmy o tarasach! Wielu ludzi zupełnie pomija je podczas projektowania domów, a jeśli już się na nie decyduje to są niewykorzystane. Potraktujmy je jako dodatkowy pokój, z którego możemy korzystać zawsze, gdy dopisze pogoda. A jeśli lubimy nocne imprezy to nie zapomnijmy go odpowiednio oświetlić i zadbać o środki, które odstraszą komary.

Artykuł został przygotowany przez firmę www.gagagranit.pl/ specjalizującej się w pracach w granicie, marmurze i piaskowcach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*