Jak przechowywać biżuterię?

Jak przechowywać biżuterię

Jak przechowywać biżuterięJesteś miłośniczką biżuterii i przechodząc obok sklepu jubilerskiego czujesz silną potrzebę, żeby wejść do środka choć na chwilę? Na toaletce, biurku, stoliku… dosłownie wszędzie plątają się stosy ulubionych kolczyków, wisiorków czy pierścionków? Nie wiesz, gdzie i w jaki sposób najlepiej przechowywać biżuterię? Przeczytaj poniższy tekst, a poznasz kilka przydatnych rad.

Nie od dziś wiadomo, że większość kobiet ma w sobie coś ze sroczki- ptaka, który w kulturze chińskiej stanowi symbol pomyślności. Dlaczego? Powszechnie znane są opowieści o wyjątkowym umiłowaniu tego ptaka do wszelkich błyskotek. Tak, jak sroka gromadzi świecidełka, tak kobiety kolekcjonują wyjątkową biżuterię. Zbierając skrupulatnie przez lata kolczyki, naszyjniki, pierścionki i bransoletki, pewnego dnia panie stają przed pytaniem: gdzie powinny ulokować swoje kosztowności, aby nie uległy zniszczeniu i zabrudzeniu. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego kuferka, posiadającego mnóstwo szufladek i pojemników na biżuterię różnego sortu. Niestety, jest to zarazem drogie i banalne wyjście.

Istnieje wiele możliwości prawidłowego i kreatywnego przechowywania biżuterii. Prawdziwym wyzwaniem jest takie przechowywanie naszyjników i wisiorków, aby się nie plątały. Najczęściej, trzymamy je w szkatułce, razem z pozostałą biżuterią. Jest to błąd, ponieważ w ten sposób nie zabezpieczamy właściwie długich i zazwyczaj delikatnych łańcuszków, które podczas wyjmowania plątają się, a nierzadko rozrywają podczas próby ich rozplątania. Można oczywiście zaopatrzyć się w gotowe pojemniki do przechowywania tego typu ozdób, bądź wykonać je własnoręczni np. z pojemników na sztućce. Najprostszą opcją jest skorzystanie z pudełek wyścielanych miękkim, atłasowym materiałem przeznaczonych wyłącznie dla łańcuszków. Można także zakupić aksamitne woreczki i w każdym z nich trzymać wyłącznie jeden wisiorek. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie haków, na których powiesimy naszyjniki. Mogą się one znajdować zarówno w szafie (z boku szafy, albo na drzwiach w jej wnętrzu), w szafce, czy na ścianie. Tak powieszone, będą pełniły także funkcję estetyczną, tworząc oryginalną ozdobę pomieszczenia. Innym ciekawym sposobem jest powieszenie naszyjników na ścianie, w ozdobnej ramce. Do tego celu konieczne będzie zaopatrzenie się w ozdobną ramkę. Wieszamy ją na ścianie, a następnie poniżej przybijamy maleńkie, ledwo widoczne gwoździki, na których zawieszamy łańcuszki. Prawda, że oryginalne?

Kolczyki z uwagi na rozmiar są stosunkowo łatwe do przechowywania. Coraz modniejsze staje się wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku jako kreatywnych pojemników na biżuterię. Do najciekawszych rozwiązań zalicza się zastosowanie filiżanki, kieliszka czy miski. Artefakty te zaadaptowane na potrzeby magazynowania kosztowności, rozszerzają swe funkcje o walory estetyczne. Bardzo ciekawym pomysłem, aczkolwiek niekoniecznie higienicznym jest samodzielne stworzenie wieszaka na biżuterię. W ścianę znajdującą się w sypialni/łazience, lub pokoju, w którym trzymamy swoje rzeczy, należy wbić dwa gwoździe i przeprowadzić nitkę pomiędzy nimi. Następnie trzeba na niej zawiesić wszystkie kolczyki. W taki oto sposób powstanie nasza prywatna, pokaźna galeria biżuterii. Jednakże propozycja ta wymaga od nas nieco wysiłku, gdyż kolczyki trzeba regularnie oczyszczać z gromadzącego się na nich kurzu. Ewentualnie podobne rozwiązanie można zastosować w zamykanej szafce. Do przechowywania kolczyków dobrze nadają się także przezroczyste pudełka np. po czekoladkach, czy eleganckie bombonierki. Oczywiście, takie opakowanie należy zawczasu specjalnie przygotować, oczyścić oraz pozbyć się naklejek i wszelkich napisów wskazujących, że wewnątrz znajdują się łakocie.

Biżuterię zdobiącą palce najlepiej przechowywać w specjalnych szkatułkach, w których przewidziano dla nich miejsce. Jednakże równie dobrym sposobem jest wykorzystanie drewnianego bądź plastikowego pudełka. Można także skorzystać z pustego pojemnika po ulubionym kremie, które ozdobimy naklejkami, bądź nadającym się do tego materiałem. Efektownym rozwiązaniem jest specjalny stojaczek przypominający swym kształtem np. drzewo, na którego gałęziach umieszczamy pierścionki, replika dłoni- tutaj pierścionki zakładamy analogicznie do życia codziennego- na sztuczne palce, bądź coraz modniejsze dziś stojaczki w kształcie baletnic czy księżniczek odzianych w barokowe krynolinowe suknie.

Bransoletki należą do najmniej wymagających ozdób. Polecamy bardzo prosty i efektowny zarazem sposób ich przechowywania. Wystarczy przygotować ładną, szklaną lub plastikową butelkę i nałożyć na nią bransoletki. Do tego celu można także wykorzystać opakowanie po piłkach do tenisa.

Warto także zapamiętać, że zarówno drewno, plastik, jak i wszelkie tworzywa sztuczne można eksponować i przechowywać na zewnętrz, bez opakowania. Jednakże w przypadku srebra, elementów posrebrzanych i złota należy zachować ostrożność. Metale te nie powinny być wystawione na działanie promieni słonecznych, wilgoci i powietrza. Zatem bezwzględnie, należy je przechowywać w dowolnym pudelku/szkatułce/pojemniku. W przeciwnym wypadku srebro z pewnością ściemnieje po jakimś czasie i biżuteria będzie wymagała odświeżenia.

Temat zaczerpnięty z www.murrano.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*