Jak pozbyć się trądziku?

tradzik

tradzikTrądzik to przykra dolegliwość, która dopada miliony ludzi na całym świecie. Nie tylko nastolatków, z którymi najbardziej jest utożsamiany, ale również osoby w dojrzałym wieku.

Czym jest trądzik?

Trądzik to dolegliwość skórna, o charakterze przewlekłym, której cechą charakterystyczną jest występowanie zmian wypryskowo-łojotokowych. Objawia się to powstawaniem na skórze takich zmian, jak zaskórniki oraz pryszcze, swoim obrębem najczęściej dotykając twarz, rzadziej dekolt, plecy i ramiona. Rodzi się zatem pytanie, co jest przyczyną jego występowania?

Co powoduje trądzik?

W powszechnej opinii przyjął się fakt, iż trądzik powodowany jest wahaniami hormonalnymi. Zwiększona produkcja androgenów przekłada się na wzmożoną pracę gruczołów łojowych, co z kolei prowadzi do produkcji nadmiernej ilości sebum. W konsekwencji zatykane zostają ujścia gruczołów łojowych, czego efektem są wypryski na ciele.

Odpowiedzialne za powstawanie trądziku są bakterie beztlenowe. W szczególności przejmują one inicjatywę, gdy ujścia gruczołów na zewnątrz są zatkane. Stwarza to idealne warunki do ich rozwoju, podczas gdy nagromadzony łój jest ich doskonałą pożywką. Bakterie rozkładają łój na kwasy, czego efektem są podrażnienia i zaskórniki.

Dla znacznej części społeczeństwa, skuteczną walką z trądzikiem jest przesuszanie pryszczy. Błędne są tego typu praktyki, gdyż nadmierne przesuszenie skóry zamiast przynieść poprawę, w rezultacie sprawia, że zmiany trądzikowe uderzają ze zdwojoną siłą. Gruczoły łojowe otrzymują bowiem sygnał, aby zwiększyć produkcję łoju.

Przyczyn powstawania trądziku można dopatrywać się również w przewlekłym stresie. Przedłużające się sytuacje stresowe prowadzą do zwiększonej produkcji steroidów nadnerczowych, które wywierają ogromny wpływ na pracę gruczołów łojowych. W konsekwencji dochodzi do zwiększonego wydzielania sebum.

Na powstawanie zmian trądzikowych wpływ mają również nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. W szczególności mowa tu o preparatach zawierających alkohol, które przesuszają skórę, prowadząc do łojotoku. Wysusza również zwykłe mydło, dlatego nie jest zalecane do przemywania twarzy zarówno przez osoby z trądzikiem, jak również te o zdrowej skórze.

Jak leczyć zmiany trądzikowe?

Pierwszym krokiem w kierunku walki z trądzikiem powinno być regularne, dokładne oczyszczanie twarzy oraz złuszczanie martwego naskórka. Używane w tym celu preparaty nie mogą zawierać alkoholu i ich zadaniem ma być przywrócenie skórze właściwego poziomu pH. Idealnie w tym celu sprawdzą się mleczka i żele do twarzy trądzikowej, peelingi enzymatyczne oraz kremy nawilżające do cery trądzikowej.

Kolejnym skutecznym sposobem są peelingi medyczne, dostosowywane pod indywidualne potrzeby chorego. Ich innowacyjna formuła nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale również wykazuje się działaniem zmniejszającym wytwarzanie łoju, przeciwzapalnym, bakteriobójczym oraz bakteriostatycznym.

W walce z trądzikiem przyda się również zmiana diety. Wyeliminować należy przede wszystkim pikantne potrawy oraz te zawierające duże ilości soli. Niekorzystnie na stan cery wpływają również fast-foody, sztuczne soki, chipsy, czekolada, majonez, kolorowe napoje gazowane, mocna herbata i kakao. Co zatem warto jeść? Na pewno warzywa i owoce bogate w witaminę A oraz B, potrawy zawierające kwasy tłuszczowe Omega-3, pokarmy obfitujące w dużą ilość zbóż oraz regularne picie jednodniowych naturalnych soków.

Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową i-Apteka.pl.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*