Jak dbać o cerę wrażliwą?

Jak dbać o cerę wrażliwą?

 Jak dbać o cerę wrażliwą?Tylko osoby posiadające skórę wrażliwą wiedzą, z jak uciążliwym i niekomfortowym zjawiskiem muszą się na co dzień zmagać. Cera wrażliwa charakteryzuje się uczuciem swądu, pieczenia i napięcia. Stan ciągłego podrażnienia wiąże się nie tylko z uczuciem dyskomfortu, ale wpływa również na wygląd skóry.

Wrażliwość skóry może być powodowana zarówno przez choroby skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, egzema, czy łuszczyca, jak i przez różnego rodzaju alergie, albo nieodpowiednią pielęgnację. Wzmożenie wrażliwości następuje najczęściej w okresach panowania ekstremalnych temperatur, czyli upałów latem i mrozów zimą. Aby przywrócić skórze naturalną równowagę i pozbyć się problemu wrażliwej cery, należy najpierw rozpoznać przyczyny istniejącego stanu zapalnego – dlatego konieczna jest wizyta u dermatologa. Po wyeliminowaniu możliwych chorób skóry, należy skupić się na innych przyczynach mogących powodować podrażnienie skóry.

Najbardziej szkodliwe czynniki

Na wrażliwość skóry wpływają przede wszystkim czynniki atmosferyczne, takie jak zimno i ciepło, stosowanie nieodpowiednie dobranych kosmetyków, w których często znajdują się różnego rodzaju alergeny i substancje toksyczne, zła dieta i nieodpowiedni tryb życia. Cera wrażliwa może mieć również podłoże genetyczne.

Objawy i skutki

Cera wrażliwa ma tendencję do łuszczenia się, pieczenia, powstawania różnego rodzaju wyprysków i wykwitów. Bardzo często osobom posiadającym ten typ cery pękają naczynka krwionośne na twarzy, co tworzy nieestetyczną siateczkę pajączków – najszybszym i najskuteczniejszym sposobem ich usunięcia jest zamykanie naczynek za pomocą elektrokoagulacji.

Pielęgnacja zewnętrzna

Dbanie o cerę wrażliwą wiąże się z jej codzienną i uważną pielęgnacją. Przede wszystkim należy stosować kosmetyki o jak najprostszym składzie, co wyeliminuje możliwość wystąpienia alergii. W celu zachowania równowagi lipidowej skóry twarzy, należy unikać gwałtownego jej pocierania oraz wszelkich mocnych peelingów – najlepiej stosować tylko peeling enzymatyczny.

Konieczne jest stosowanie kremów i filtrów ochronnych. Najlepiej używać kosmetyków w hermetycznie zamkniętych opakowaniach – wyposażonych w aplikator. Równocześnie nie powinno się zmieniać kosmetyków zbyt często, jeżeli nie występują zmiany alergiczne, należy pozwolić skórze przyzwyczaić się do danego kosmetyku, co może potrwać nawet kilka tygodni. Wskazane jest także korzystanie ze środków kosmetycznych z tej samej serii, co uchroni przed efektami negatywnej interakcji, jaka może nastąpić przy stosowaniu środków z różnych serii.

Suplementy i tryb życia

Cera wrażliwa oprócz pielęgnacji kosmetycznej, wymaga stosowania odpowiedniej diety bogatej w witamin B2, C, K, PP. Warto również przyjmować suplementy regulujące zawartość wody w organizmie. Na wzmaganie się skutków wrażliwości cery wpływa również zbytnie spożycie alkoholu, kawy oraz niezdrowej żywności. Należy unikać gorącej wody, która wpływa bardzo negatywnie na skórę, natomiast uprawianie sportu i aktywny tryb życia znacznie poprawia jej ogólną kondycję. Dobrze jest także unikać stresu, ponieważ jak najnowsze badania wskazują, ma on niezwykle silny wpływ na występowanie stanów zapalnych skóry.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem zamykamynaczynka.pl – profesjonalne zabiegi usuwania naczynek.

[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*