HPV – Konsekwencje zarażenia wirusem HPV

wirus

Wirus HPV (Human Papilloma Virus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego, zagraża zarówno kobietom, jak i mężczyznom, jednak to w przypadku damskiego organizmu wydaje się wyjątkowo niebezpiecznym katalizatorem zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy oraz innych narządów płciowych.

Z uwagi na rosnącą świadomość możliwości zakażenia, wiedza o wirusie jest coraz szerzej rozpowszechniania, wpływając na działania profilaktyczne, mające na celu zapobiegnięcie zarażeniu.

Zarażenie wirusem HPV – konsekwencje

Jednym z najpoważniejszych skutków pojawienia się wirusa w kobiecym organizmie jest rozwój choroby nowotworowej, jaką jest rak szyjki macicy – w ginekologii oraz onkologii uznaje się, że wirus HPV ma spory udział w występowaniu zmian nowotworowych oraz przyczynia się do wzrostu zachorowalności zwłaszcza wśród młodych kobiet. Podobne odniesienie do tej grupy wiekowej może wynikać z czynników zakażenia, które zostaną omówione poniżej.

Drogi zakażenia wirusem HPV

Przenoszenie wirusa HPV odbywa się drogą płciową, podczas kontaktu seksualnego z partnerem, będącym nosicielem tego wirusa. Bezpośredni kontakt seksualny nie jest jednak jedyną możliwą drogą zarażenia – brak fundamentalnej higieny osobistej, jak również korzystanie ze wspólnych ręczników i akcesoriów higienicznych także przyczynia się do wzrostu ryzyka zakażenia. Warto pamiętać, że prawdopodobieństwo przejęcia wirusa HPV odnosi się również do użytkowania publicznych toalet, choć jest dużo mniejsze niż w przypadku rozwiązłości seksualnej oraz częstej zmiany partnerów.

Warto zwrócić uwagę na elementy zwiększające ryzyko zakażenia wirusem HPV – wspomniane współżycie z wieloma partnerami, jak również zbliżenia z osobą, której kontakty seksualne nie są ustabilizowane znacząco wpływa na wzrost prawdopodobieństwa zarażenia wirusem.

Konieczna wydaje się również precyzyjna higiena osobista oraz zachowanie szczególnej ostrożności w odniesieniu do ryzykownych sytuacji, jak choćby korzystania z miejsc użyteczności publicznej – toalety, sauny lub basenu.

Istotnym czynnikiem sprzyjającym zakażeniu jest spadek odporności lub zaburzenia immunologiczne – osłabiony organizm nie posiada narzędzi do obrony z atakującym go wirusem, z tego względu staje się bardziej podatny na jego wpływy.


Rozpoznawanie zakażenia wirusem HPV

Proces diagnostyczny w odniesieniu do omawianego wirusa wydaje się być prosty – regularność i systematyczność wykonywania badań kontrolnych staje się istotnym czynnikiem wpływającym na wczesne wykrycie obecności wirusa w organizmie. Jest to szczególnie istotne z uwagi na brak specyficznych objawów w początkowej, tak zwanej utajonej fazie zakażenia.

Badania cytologiczne oraz kolposkopowe zapewniają możliwość wykrycia zakażenia.

Leczenie wirusa HPV

Z uwagi na wirusowy charakter omawianego schorzenia, jego leczenie może zostać zawieszone w początkowym etapie rozwoju zakażenia. Dzieje się tak z uwagi na duże prawdopodobieństwo samoistnego ustąpienia wirusa – działania lekarskie mogą więc ograniczać się do obserwacji i wykonywania cyklicznych badań, w celu kontroli rozwoju zakażenia.

W przypadku wystąpienia zmian o charakterze nowotworowym niezbędne stają się jednak czynności chirurgiczne, zmierzające do wyeliminowania zajętych obszarów ciała i zniwelowania rozprzestrzenienia się nowotworu na inne jego rejony.

Warto podkreślić istotną rolę profilaktyki i promowania wiedzy oraz podnoszenia świadomości dotyczącej dróg przedostawania się wirusa do organizmu – działania prewencyjne wydają się najbardziej efektywne w odniesieniu do zapobiegania zakażeniu.

Jak się można nabawić wirusa hpv? Czytaj wiecej: http://hpvwirus.pl/mozna-zarazic-sie-hpv/

infografika-hpv-ewenerolog

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*