Hodowanie gruszy – wady i zalety

Hodowanie gruszy

Hodowanie gruszyW Polsce od kilku lat coraz efektywniej rozwija się sadownictwo. Hektary nieużytków zamieniają się w bujne sady pełne drzew owocowych. Z pewnością przyczynia się do tego fakt, iż początkujący sadownicy mogą liczyć na atrakcyjne dopłaty przy rozkręcaniu biznesu.

Zanim jednak zacznie się sadzić drzewa, trzeba zorientować się co na danym terenie będzie najbardziej opłacalne – warto w tym celu skontaktować się z lokalnymi skupami owoców i podpytać o ceny skupu owoców, najlepiej z ostatnich kilku lat, tak, aby mieć jak najlepsze rozeznanie w panujących trendach. Drugą kwestią, którą koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze drzewek do sadzenia, są warunki w jakich dane drzewka się najlepiej czują, zwłaszcza jeżeli planuje się założenie sadu w miejscowości podgórskiej warto wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia stoku czy kwasowość gleb.

Planując założenie sadu, najlepiej jest skoncentrować się na drzewach jednego rodzaju, najpopularniejsze na południu Polski są sady pełne rozłożystych jabłoni oraz grusz. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wadom i zaletom hodowania gruszy.

W porównaniu z jabłonią, grusza jest zdecydowanie bardziej wymagająca. Chętniej przyjmuje się na glebach o wyższej temperaturze, kwasowości pomiędzy 6, 2 a 6, 7 Ph i przy niezbyt dużym poziomie wód gruntowych. Kaprysy grusz nie ograniczają się tylko i wyłącznie do odpowiedniego podłoża. Równie ważnym czynnikiem zapewniającym odpowiedni wzrost i bogate owocowanie jest odpowiednia pielęgnacja drzewek. Nie powinna się ona ograniczać jedynie do okazjonalnego przycinania pędów, należy zwrócić szczególną uwagę na usuwanie chwastów pleniących się w okolicach drzewek. Warto zadbać również o odpowiedni nawóz, jak i podkłady – najlepiej służą pigwowe.

Uprawianie gruszy, to jednak nie tylko same wady. Do podstawowych zalet grusz, należy ich wyjątkowa wytrzymałość na gruntowe przymrozki, które choć krótkie, ostatnimi laty przydarzają się w Polsce nawet w połowie września, a suchy mróz potrafi zniszczyć dojrzewające plony, na przykład jabłoni. Jeżeli będzie się odpowiednio dbać o drzewka, mogą one wydawać owoce przez wiele sezonów, grusze są bowiem zaliczane do drzewek długowiecznych, najstarsze okazy potrafią przetrwać niemal trzysta lat. Drzewo gruszy obficie owocuje, zapewniając liczne plony zdrowych i soczystych owoców. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – drewno gruszkowe jest niezastąpione jeżeli chodzi o zapach wydobywający się z kominka podczas ogrzewania pomieszczeń w zimowe wieczory.

Reasumując – główne wady hodowania gruszy, to jej wysokie wymagania – odpowiedni dobór stanowiska, konieczność nieustannej pielęgnacji. Do niewątpliwych zalet uprawiania gruszy należą odporność na przymrozki, długowieczność oraz obfite zbiory soczystych owoców idealnie nadających się na soki czy inne przetwory.

Grusze nie są nazbyt łatwe w uprawie, jednak gdy włoży się odpowiednią ilość wysiłku w ich hodowlę, zadba o ich właściwą pielęgnację, to odwdzięczą się niesamowicie soczystymi owocami, którym w smaku nic nie jest w stanie dorównać.

Portal Ogród.net wsparł nas merytorycznie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*