Dywaniki samochodowe – lepiej wybrać gumowe, czy może welurowe?

Dywaniki samochodowe

Znajdują się one w pakiecie standardowym, jednak po latach użytkowania są często bardzo zużyte i wyglądają mało estetycznie. Dywaniki samochodowe to ważny element wyposażenia, który wielu kierowców zwykle nie docenia, nim nie dojdzie do konieczności ich zakupu. Mogą być one zarówno funkcjonalne, jak i dodać wnętrzu auta ciekawej stylistyki (np. dywaniki sportowe). Dzisiejsze modele tychże produktów dzielą się na welurowe i gumowe. Pytanie brzmi zatem, która wersja jest lepsza? Warto się tu przy okazji zastanowić nad wadami i zaletami obu opcji zakupu oraz kilkoma innymi niuansami dotyczącymi tego specyficznego asortymentu.

Indywidualne preferencje a funkcjonalność

Pierwszym dylematem, który trzeba przepracować podczas wyboru dywaników samochodowych, jest oczywiście decyzja, czy lepiej postawić na estetykę, czy może bardziej liczy się dla danego kierowcy praktyczna strona tych produktów. Rynek akcesoriów motoryzacyjnych jest na tyle bogaty, że w każdym przypadku możemy znaleźć odpowiadającą nam ofertę, a wybór sprowadza się wówczas do tego, czy będzie to wersja dedykowana pod konkretny model auta, czy też uniwersalna. Zarówno modele gumowe, jak i welurowe posiadają obie te możliwości, choć oczywiście im lepiej dopasowany dywanik, tym bezpieczniejsza podróż, gdyż dzięki temu mamy pewność, że nie przesunie się on podczas jazdy i przykładowo nie zablokuje jednego z pedałów.

Wiele zależy od pogody

Tym, co podkreśla wielu ekspertów i entuzjastów motoryzacyjnych, jest zawsze znaczenie warunków atmosferycznych dla wyboru niektórych elementów użytkowych pojazdu. Skoro pogoda pomiędzy porą letnią stanowi tak duży dysonans do aury zimowej, że wielu kierowców zmienia w tym czasie opony, to dlaczego nie pójść tym tropem szukając odpowiedniego modelu dywaników do swojego auta. Welur to bardzo przyjemny w dotyku materiał, który w aucie prezentuje się bardzo gustownie. Jest on jednak również bardzo chłonny, więc o ile na zewnątrz nie ma upalnej pogody, to nasiąknięte wilgocią dywaniki mogą stać się idealną pożywką dla grzybów i pleśni. Materiał ten jest więc dobry na wiosnę i lato, natomiast późna jesień i zima należeć powinny do modeli gumowych – zbierają one wodę i zabrudzenia na swojej powierzchni i ułatwiają szybkie i regularne pozbycie się ich z auta.

Inne argumenty za i przeciw

Rozważając, czy lepszym będzie zakup dywaników wykonanych z gumy, czy z weluru warto pamiętać również o kilku innych niuansach dotyczących tego asortymentu, a są to w szczególności:
– łatwiejsze utrzymanie w czystości dywaników z gumy lub podobnego tworzywa sztucznego,
– gumowe modele posiadają kilkucentymetrowy rant zapobiegający wylaniu się i wysypaniu jego zawartości, którą sukcesywnie wnieśliśmy do wnętrza auta pod swoimi butami,
– lepsze i bardziej atrakcyjne wzornictwo dywaników welurowych,
– fakt, że dywaniki welurowe są mało praktyczne podczas zimy,
– welurowe dywaniki szybciej wyschną, nawet gdy temperatura jest niezbyt wysoka,
– możliwość wyboru dowolnego koloru dywaników, wiąże się z decyzją o zakupie modeli welurowych,
– gumowe dywaniki to praktyczna i całoroczna opcja wyposażenia,
– dywaniki z weluru łatwiej osuszyć, kierując ciepły nawiew na nogi, niż jeśli zrobiłoby się podobnie, mając w samochodzie zestaw wykonany z gumy.

Porady w kwestii wyboru dywaników samochodowych zasięgnęliśmy od zespołu Motos.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*