Jak dostosować samochód do potrzeb osób niepełnosprawnych?

niepelnosprawny w aucie

Żyjemy w czasach gdy osoby niepełnosprawne nie chcą już być skazane na zamknięcie w mieszkaniu. Chcą podróżować, zwiedzać, przede wszystkim, niepełnosprawni chcą żyć normalnie. A normalnie, to znaczy mobilnie. Móc pojechać na zakupy, do kina czy restauracji. Samodzielnie, bez konieczności angażowania osób trzecich czy opiekunów, o ile to nie jest konieczne.

Na szeroko pojętą samodzielność pozwala własny pojazd, dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby niesprawnej. Czasem osoby niesprawne oraz ich bliscy rezygnują z wolności, jaką daje auto dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją, w obawie przed kosztami. Tymczasem dopasowanie auta pod konkretne potrzeby osoby niesprawnej nie musi być drogie, chociaż powinno spełniać jedno zasadnicze kryterium, a mianowicie samochód powinien być dopasowany stricte do potrzeb kierowcy lub pasażera z dysfunkcją, a nigdy odwrotnie.

Samochód i oprzyrządowanie

Aby przygotować auto dla potrzeb osoby niepełnosprawnej ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego oprzyrządowania, ale też jego montaż. Jeszcze parę lat temu kierowcy z dysfunkcjami dostosowywali swoje samochody w zaprzyjaźnionych warsztatach. Dziś urządzenia i osprzęt są łatwiejsze do zdobycia, a wiedza dotycząca dostosowywania auta jest coraz bardziej powszechna. Przede wszystkim urządzenia profesjonalne są bezpieczniejsze, posiadają konieczne atesty. Gwarantują, że nic w ich konstrukcji nie zostało pozostawione przypadkowi. Trudno stawiać takie żądania samoróbkom. Również różnice w cenach między samoróbką a urządzeniem profesjonalnym mogą być nieznaczne, zwłaszcza, jeśli wybiera się producenta polskiego producenta oprzyrządowania do samochodu.

Koszty i wsparcie finansowe

Ile kosztuje przystosowanie samochodu do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Cena uzależniona jest od przeznaczenia, czyli czy niepełnosprawny jest kierowca czy pasażer, a także od rodzaju niepełnosprawności. Należy pamiętać, że urządzenia mechaniczne są tańsze niż elektroniczne. Osoby, które mają na przykład dystrofię mięśniową, są jednoręczne itp potrzebują bardziej zaawansowanych urządzeń. To kwestia bezpieczeństwa w ruchu. Dzięki zaawansowanej technologii i wsparciu specjalistycznych urządzeń osoby niepełnosprawne nie stają się sprawcami wypadków czy kolizji drogowych. Wręcz przeciwnie. Faktem jest, że bardziej skomplikowane dysfunkcje ruchowe wymagają usprawnień, których koszt waha się w przedziale między 20 a 40 tysięcy zł. Dopasowanie urządzenia odbywa się indywidualnie, zależy od stopnia dysfunkcji kierowcy, jego możliwości fizycznych i zakresu działania urządzeń, ułatwiających prowadzenie samochodu.

To duże kwoty, jednak można otrzymać dofinasowanie z różnych instytucji, zajmujących się aktywizacją osób niepełnosprawnych. Kupując auto i dostosowując je do własnych potrzeb, warto od początku zasięgnąć niezbędnych informacji, dotyczących wartości kupowanego auta i możliwości otrzymania wsparcia finansowego.

Certyfikaty, atesty, homologacja – dla bezpieczeństwa

Trzeba tu również pamiętać o homologacji urządzeń. Funkcjonariusz policji podczas kontroli drogowej ma prawo zarządzać świadectwa homologacji, które potwierdza wymogi bezpieczeństwa. Brak takich dokumentów w razie wypadku drogowego może być okolicznością obciążającą. Homologacja zresztą jest sprawdzana podczas obowiązkowych badań technicznych i jeśli weryfikacja, prowadzona przez diagnostę, nie będzie pozytywna, auto nie zostanie dopuszczone do ruchu. To nie tylko kary, ale też kwestia bezpieczeństwa osób prowadzących przystosowany pojazd i innych użytkowników dróg.

Kupno samochodu dla osób, których życie uległo radykalnej zmianie po wypadku czy chorobie to pierwszy krok ku niezależności. To problem, który może dotknąć każdego człowieka. Auto umożliwia uczestnictwo w życiu społecznym, zwiększając mobilność osób, które są ograniczone ruchowo. Należy również pamiętać, że osoby z niepełnosprawnością muszą posiadać orzeczenie lekarskie dopuszczające ją do prowadzenia samochodu.

Artykuł przygotowała firma Eurohol z Krakowa oferująca całodobową pomoc drogową i holowanie aut osobowych, dostawczych i TIR: eurohol.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*